Gönderen Konu: Ultrasonik Tekstil Boyama  (Okunma sayısı 7724 defa)

Çevrimdışı bounce

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 35
    • Profili Görüntüle
Ultrasonik Tekstil Boyama
« : 19 Ekim 2008, 12:26:10 »
Bilindiği gibi yaş tekstil proseslerinde çok miktarda su, elektrik ve ısı enerjisi tüketilmektedir. Birçok proseste de süreci hızlandıran veya yavaşlatan kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasalların tekstil ürününün yüzeyine yapışması veya nüfuz etmesi için belirli bir süre yüksek sıcaklıklara çıkılması gerekmektedir. Hemen hemen bütün kimyasallar süreye ve sıcaklığa bağlı olarak ürün kalitesine etki ederler.
Günümüzde tekstil kurutmasında kullanılan radio frekans, microwave, infrared gibi yüksek teknolojiler sayesinde zaman tasarrufu, enerji tasarrufu ve ürün kalitesi konusunda çok büyük avantajlar sağlanmış ve bu yöntemler oldukça yaygın hale gelmiştir. Bu açıdan bakıldığında ultrasonik dalgaların tekstil boyamadaki etkileri sektör için oldukça büyük bir avantaj ortaya çıkmaktadır. Bu güne kadar yapılan uygulamalarda ultrasonik transduserlerin yapımında kullanılan piezoelektrik materyallerin yüksek sıcaklıklara dayanıksız olması ve bağlantı sorunlarının olması ultrasonik teknolojisinin tekstil yıkama ve boyama proseslerinde kullanılmasını zorlaştırıyordu. Ancak günümüzde transduser yapımında kullanılan DIFERAL alaşımının enerji dönüşüm veriminin yüksek olması, vibrasyon plakası yerine kazan gövdesine doğrudan kaynak yapılarak monte edilmesi ve çok yüksek sıcaklıklarda çalışabilmesi sayesinde ultrasonik teknolojisi tekstil boyama ve yıkama proseslerine de uygulanabilmektedir.
Geliştirdiğimiz transduserlerin boyama proseslerine tatbik edilmesi suretiyle boyama zamanı kısaltılmış, ürün kalitesi arttırılmış, kullanılan su miktarı azaltılmış ve daha az enerji tüketildiği gözlenmiştir. Denemeler çeşitli elyaflar ve kumaşlar için yapılmıştır. Denemelerden edindiğimiz olumlu sonuçlar karşısında boyama kazanlarına ultrasonik sistemler monte edilerek boyama teknolojisi daha da geliştirilmiştir.Ultrasonik dalgalar yaş tekstil prosesine (boya, yıkama, haşıl alma vs.) tatbik edildiğinde belirli bir sıcaklıkta ve sürede kavitasyon etkisi flotte içerisindeki boya ve kimyasalların hızla titreşerek suda dağılmasına ve boyanacak ya da yıkanacak malzemeye daha kısa sürede daha etkili bir biçimde tutulması şeklinde görülür. Bu durumda çok daha kaliteli boyama çok daha kısa sürede gerçekleşmektedir.


Nasıl Çalışır;
Ses sinyalleri su içerisinde 500km/h hızla hareket eden mikron boyutunda küçük vakum baloncukları oluşturur. Bu baloncuklar flote içerisindeki boya parçacıklarını homojen bir şekilde karıştırır ve boya partiküllerini parçalayarak küçültür. Bu da boya emiş kabiliyetinin ve hızının artmasını sağlar. Ultrasonik sistem, boyama prosesinin “kasar dahil” bütün aşamalarında kullanılabilir.
Ultrasonik tekstil boyama,ultrasonik ses dalgalarının karıştırma parçalama ve kaviyasyon özelliklerinden faydalanarak boyama prosesinin daha kaliteli, daha kısa sürede ve daha ucuz olmasını sağlamaktır.
Tekstil boyama kazanlarına aşağıda gösterildiği şekilde ultrasonik transduserler kaynatılır. Bu işlem sırasında kazan delinmez yada kazana herhangi bir zarar verilmez. Uygulanan transduser sayısı kazanın büyüklüğüne göre değişir. HT ler için her bir kamaraya kazanın alt ön ve arka kısmına gelecek şekilde 2 şer transduser kaynatılır. Transduserler su içerisine yüksek frekansta ultrasonik ses dalgaları yayarak, sesin duyulabildiği her yerde kavitasyon baloncukları oluşturur. Bu baloncukların patlamasıyla ortaya çıkan şok dalgaları floteyi yoğun şekilde karışmaya ve homojen hale getirmeye başlar.Elektron mikroskobu ile görüntülenmiş olan ultasonik kavitasyon baloncuğunun milyonlarca kez büyütülmüş görüntüsü


Bu etki sayesinde banyoda karışmamış hiçbir boyar madde ya da yardımcı kimyasal kalmaz. Bu durum boyama dengesini arttırdığı gibi boya emiş hızını ve girişimi de hızlandıracaktır. Ultrasonik kavitasyon ile suda bulunan bi-karbonatlar hızla parçalanmaya başlar. Bi-karbonat oranı yüksek olan sular ile yapılan boyamalarda bi-karbonatın parçalanmasıyla boya emiş riski ortadan kalkacak yada azalacaktır. Su içerisine aktarılan yüksek yoğunluklu kinetik enerji ve baloncukların fiziksel etkisi ile örgü yağı sökülecek ve yağ sökücü kimyasal kullanımı ortadan kalkacak ya da asgari düzeye inecektir.
Dispers boyamalarda ise yukarıda anlatılanlara ilave olarak boya partiküllerinin parçalanarak küçülmesi ile boya proses süreleri kısaltılır, gradyanlar arttırılarak toplam boyama proses süresi kısalır.
Ultrasonik kavitasyonun ısı transferinin artması ve anti-bakteriyel olması da faydalanılabilecek diğer özellikleridir.
Kasar, boyama, yıkama ve haşıl sökmede büyük avantajlar sağlayan Ultrasonik Sistem, ürün kalitesinin artması ve maliyetlerin azaltılmasında en büyük yardımcınız olacaktır


Ultrasonik uygulanmadan önce. Su içerisindeki partiküllerin kristal yapılar oluşturduğu gözleniyor.


Ultrasonik uygulanandıktan sonra. Kristal öbekleri çözülerek partiküller suya dağılıyorSistemin Faydaları;
Kimyasal ve boyar maddelerin daha iyi çözülmesini sağlayarak boyama haslığı ve derinliğini arttırır. Böylelike boyar madde tasarrufu sağlar.
Kamaradaki floteyi harekete geçirerek difüzyonu ve penetrasyonu arttırır, daha homojen boyanmayı sağlar ve abraj riski azalır.
Kamaradaki yüksek difüzyon sayesinde yağ sökücü kullanımı azalır veya tamamen ortadan kalkar.
Ultrasonik vakum baloncuklarının köpük kırıcı özelliğinden dolayı köpük kırıcı kullanılmaz.
Suda yaratılan hareket ve kinetik enerji ısı transferini arttırır. Bu nedenle ısıtma ve soğutma hızları artar. Bu da boya proses süresini kısaltır.
Ultrasonik ses dalgaları flotedeki bikarbonatı parçalayarak NaOH açığa çıkarır ve flotedeki pH dengesi korunur.
Bütün bunlar daha kaliteli, daha kısa sürede ve daha ucuza boyama yapılmasını sağlar
Sistemin Montajı;
Sistem ses sinyallerini üreten bir Generatör ile bu sinyalleri kazan içerisine aktaran transduserlerden oluşmaktadır.Transduserler ”kazan delinmeden, dışarıdan” kazan gövdesine kaynatılır. Transduser sayısı kazan büyüklüğüne göre değişir.

HT KUMAŞ BOYAMA KAZANIBOBIN BOYAMA KAZANI

gurcu.com

« Son Düzenleme: 09 Aralık 2014, 16:04:14 Gönderen: admin »

Mühendis Forum

Ultrasonik Tekstil Boyama
« : 19 Ekim 2008, 12:26:10 »