Gönderen Konu: Soyafasülyesi Fonksyonel Lifi (SFL)  (Okunma sayısı 2920 defa)

Çevrimdışı bounce

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 35
    • Profili Görüntüle
Soyafasülyesi Fonksyonel Lifi (SFL)
« : 19 Ekim 2008, 12:09:57 »


" Cildinize rahat soluk alması için şans tanıyın"

Bugüne kadar görülmemiş bir konfor: SFL Kumaşı, kaşmir ile aynı yumuşaklık, akıcılık ve parlaklığa sahiptir.

Soylu, asil görünüm: Ipek gibi likid parıltı, SFL kumaşına oldukça zarif gösterir.

Üstün nitelikli sıhhi özellik: SFL kumaşı pamuktan çok daha iyi nem geçirme özelliğine sahiptir.

Mükemmel fiziksel özellik: SFL kumaşı dünya lideri "island" (ada) ve "groove" (yivli, kanallı, çentikli) lif yapısına sahip şekilde üretilebilir.

Sağlıklı ve fonksyonel özellik: SFL kumaşı doğal bir görünüşe sahiptir.

SFL dünyada bu alandaki boşluğu doldurmuştur. Çinliler tarafından ve insan eliyle yapılmış ilk tekstil lifi olarak SFL, tekstil endüstrisindeki bir çok uzman tarafından 20. yüzyılın en önemli buluşlarından biri olarak nitelendirilmektedir.

Soyafasülyesi Fonksyonel Lifine giriş:

• Soyafasülyesi Fonksyonel Lifi insanların derisini koruyan dünyadaki tek botanik (bitkisel) lifidir. Bugüne kadar hiç bu kadar yumuşak, konforlu, rahat ve akıcı bir şeye dokunmamışsınızdır. Sanki derilerin birbirine teması gibi bir hisse kapılırsınız. SFL canlı bir liftir, yeni yeşil bir tekstil lifidir ve içinde yüksek kaliteli bir çok doğal lifleri ve karışımları bulundurur.

• Soyafasülyesi Fonksyonel Lifi oldukça ileri, gelişmiş bir tekstil lifidir. Soyafasülyesi topağının bioenerji teknolojisi ile yağlanmasından sonra elde edilir. Ilk önce, küresel proteinler soyafasülyesi topağından damıtılır ve arıtılır. Ikinci olarak, yardımcı etmenler ve biyolojik enzimler altındaki işlemlerden sonra küresel proteinlerin büyüklüklerinde yapısal değişiklikler oluşur ve daha sonra protein eğirme (spinning) sıvısı yüksek polimerler eklenerek şekerlenir, ve üçüncü olarak ta bu sıvı pişirildikten sonra 0.9~3.0dtex lif ıslak eğirme olarak üretilmiş olur ve asitlenerek sağlamlaştırılır. Son olarak ise, sarmal bukleler haline getirilerek ısıtılır ve daha sonra kısa hammadde olarak kesilir.

• Soyafasülyesi Fonksyonel Lifi sağlık, konfor, ve yeni yüzyılın yeşil lifi olmasından dolayı övgüye değer bulunmuştur. Ana malzeme Soyafasülyesi Proteini, miktar olarak fazla ve fiyat olarak ucuz ve onu kullanmak kaynaklar açısından fazla bir yük getirmeyecek ve kaynakların iyileştirilmesine ve geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Soyafasülyesi Fonksyonel Lifinin üretimi çevreye bir kirlilik getirmez. Aksesuarlar ve yardımcı malzemeler zehirli değildir. Protein çıkarıldığında arta kalan artıklar yem olarak kullanılabilir.

• Soyafasülyesi Fonksyonel Lifi sadece çok üstün nitelikli, kaliteli doğal liflerin değil aynı zamanda sentetik liflerinde fiziksel özelliklerine sahiptir. Soyafasülyesi Fonksyonel Lifi insanların rahat, konforlu ve güzel giyinme ihtiyaçlarını karşılamakta aynı zamanda rahat, basit giyim trendine de uymaktadır. Tekstil endüstrisinde orta ve yüksek sınıf için potansiyel bir tekstil malzemesidir.

Teri ve ıslaklığı hızlıca emip dışarı atarak nemi kurutma özelliği sayesinde kuru, ferah ve sıcak tutar.

Konforlu temas duyusu özelliği ile yumuşak, düz, akıcı, prüzsüz bir his verir.

Ütüleme rahatlığının yanısıra hafif, parlak, ve yumuşaktır, sağlığa yararlıdır, cildi

yumuşatır ve nemlendirir.

Doğal Anti-Bakteriyeldir, bakterileri tutar, üremelerini engeller. Epiphyte, Gelanshi negatif bakteri ve electropositif bakteri, vs. gibi her türlü pathogen’i (hastalık faktörünü) etkili bir şekilde önleyen bir yapıya sahiptir.

Ultraviyole ışınlarından koruma özelliği vardır. Zararlı ultraviyole

ışınlarını emme yüzdesi % 99.7’e kadar çıkabilmektedir.

% 87'ye kadar ulaşan uzak kızıl ötesi ışınlarını yayma özelliği, deri hücrelerinin ölmesini engeller, kılcal damarlardaki kan dolaşımını düzenler, termal etki yaratır, pozitif enerji verir, bağışıklığı arttırır, tedaviye yardımcı olur.

Negatif oxyanion özelliği, 5000cm3’ün üstünde negatif oxyanion’un

dışarı atılmasını sağlar. Derinin hava almasını ve hemen hemen açık alandaki gibi bir ferahlık ve rahatlık sağlar.

SFL’inden üretilen kumaşların özellikleri:

1. Görkemli ve soylu görünüm: Soyafasülyesi Fonksyonel Lifi neşeli ve mükemmel bir örtü gibi duran ipek parlaklığına sahiptir ki bu kumaşa zarif bir görüntü vermektedir. Çok sayıda iplikten oluşan kumaş çok kaliteli (parlak, rahat, sağlıklı, ince, vs.) ve temiz bir görüntü sağlamakta bu da üst seviye gömlekler için idealdir.

2. Görülmemiş (olağandışı) bir konfor: Soyafasülyesi Fonksyonel Lifi sadece mükemmel bir görsel etkiye değil aynı zamanda görülmemiş (olağandışı) giyim özelliklerine de sahiptir. Soyafasülyesi Fonksyonel Lifinden yapılmış örgü kumaşı ipek-kaşmir karışımından elde edilen kumaş gibi yumuşak, düz, akıcı, ve parlaktır. Bu kumaş pamuk ile aynı nem emiciliğine sahip olup pamuktan daha iyi nem geçirme özelliğine sahiptir ki bu da kumaşı çok dah konforlu ve sağlıklı yapmaktadır.

3. Olağanüstü boyanma özelliği: Soyafasülyesi Fonksyonel Lifinin doğal rengi “tussore ipeği” gibi açık sarıdır. Asitli boyama ve aktif boyama malzemeleri ile boyama yapılabilir. Özellikle ikincisi ürünün çok iyi bir renk almasını ve parlak olmasını sağlar ayrıca güneş ışığına ve tere karşı çok iyi dayanma özelliği sağlar. Ipekten farklı olarak Soyafasülyesi Fonksyonel Lifinden üretilmiş ürünler iyi renk ile kötü renk arasındaki kalıcılık çelişkilerini çözer. (ipekli ürünlerde, güneş ışığı ve ter dayanıklılığı fazla değildir bu yüzden ürünler çabuk solmaktadır)

4. Çok iyi fiziksel özellik: Bir tek Soyafasülyesi Lifinin kırılma dayanıklılığı 3.0cNdtex’in üzerindedir ki bu da pamuk, yün ve ipekten daha yüksektir ve sadece çok güçlü polyester lifinden daha düşüktür.

5. Uzunluk: Şimdilik, 1.27dtex uzunluğunda lif 6dtex iplik içinde çok kaliteli bir şekilde eğirilebilmektedir. Bu da yüksek kaliteli ve sıklığı çok yoğun kumaşların üretiminde kullanılmaktadır. Soyafasülyesi Fonksyonel Lifinin ilk modülleri yüksek dereceli ve kaynama suyunun çekmesi düşük olduğundan normal yıkama koşullarında kumaşta çekme tehlikesi yoktur. Ayrıca Soyafasülyesi Fonksyonel Lifi kumaşı olağandışı bir anti-buruşma, kolay yıkanma ve hızlı kuruma özellikleine sahiptir.

6. Sağlıklı ve fonksyonel özellik: Soyafasülyesi Fonksyonel Lifi insan derisine oldukça yakındır ve kendisine sağlık koruma etkisi veren bir çok amino asite sahiptir. Soyafasülyesi Fonksyonel Lifi büyük bir tekstil üretim ülkesi olan Çin’deki tekstil maddeleri geliştirme alanındaki açığı doldurmuştur. Bu durum pamuk, yün ve ipek eğirme alanlarında da yeni ürün geliştirme çalışmalarını teşvik edecek ve tekstil firmalarına yeni fırsatlar yaratacaktır.

• Liflerdeki protein oranı %45’e kadar çıkmaktadır.

• Soyafasülyesi Proteini insan vücudunun ihtiyaç duyduğu 18 çeşit aktif madde içerir.

• Proteinin hazır bulunma durumu: Menteşe (hinge) tipi ve kaplanmış (covered) tip.

• Çapraz kesitli lifler bir halter görünümündedir.

• Dikey kesilmiş lifler boylam yivlere sahiptir.

• Yarımada gibi iskelet lif yüzeyi üzerinde dengeli bir yayılma gösterir.

SFL hem örmede hem de dokumada (çözgüden çok atkıya daha uygun) rahatlıkla kullanılabilir. Genellikle müşterilerimize harmanlanmış (karışık) iplik kullanmalarını öneriyoruz. Örneğin; SFL/Pamuk(50/50), SFL/Kaşmir(85/15), SFL/Yün(50/50), vs. Harmanlanmış iplik her iki lifinde avantajlarını kumaşa yansıtır. SFL’nin mükemmel yumuşaklığı, ıslaklık, sızdırganlık ve nem buhar geçirgenlik özellikleri, hazır giyimde çok özel ürünlerin ortaya çıkmasını sağlar. Örneğin; Takım Elbise, Abiye Kıyafetler, Gömlekler, Iç Çamaşırı, T-Shirt, Süveter, Kazak, Spor Giyimi, Bebek Giyimi ve Yatak Aksesuarları v.s. gibi.

SFL ile harmanlanmış veya örülmüş (karışık) kumaşların kullanılması daha iyidir. Bunun için özel bir örme makinasına (spinning machine ) ihtiyaç yoktur. Genelde kullanılan, örneğin Ring Spun (dairesel eğirme) gibi herhangi bir örme makinasında gerekli işlemler yapılabilir.


alıntı... (haytek)
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2014, 16:21:25 Gönderen: admin »

Mühendis Forum

Soyafasülyesi Fonksyonel Lifi (SFL)
« : 19 Ekim 2008, 12:09:57 »