Gönderen Konu: Türkiye’nin En Yüksek 10 Binası  (Okunma sayısı 5784 defa)

insaatdukkani

  • Ziyaretçi
Türkiye’nin En Yüksek 10 Binası
« : 04 Mart 2016, 16:05:17 »
Özellikle son on yılda hız kazanan inşaat sektörü, dev binaları da beraberinde getirdi. İstanbul’un siluetinin vazgeçilmez bir parçası haline gelen gökdelenleri Ankara, İzmir ve Mersin gibi diğer büyük şehirlerde de görmek mümkün. Aşağıda Türkiye’nin en yüksek 10 binasını sizler için sıraladık.

10-Palladium Tower – 180 Metre

Palladium Toweinsaatdukkani.comr, Anadolu Yakası’nın en prestijli alışveriş merkezlerinden olan Palladium AVM’nin hemen karşısında ve finans dünyasının şekillenen Ataşehir bölgesinde farklı özelliklere sahip bir ofis projesidir. Palladium Tower; metro, metrobüs ve otobüs duraklarına olan yakınlığı ile toplu taşıma kullananlara; iki köprüye olan yakın mesafesi ile aracı ile gelmek isteyenlere çeşitli ulaşım imkanları sağlayarak Anadolu Yakası’nın en kolay ulaşılabilir gökdelenlerinden biridir.

9-Andromeda Gold – 181 Metre

Ataşehir semalarında daha önce görmeye alışık olmadığımız bir proje olan Andromeda Gold, Mimar Tuncay Çavdar imzasını taşıyor. Gökyüzünü altın rengi ve küt hatlarıyla süsleyen Andromeda Gold, Uluslararası İstanbul Finans Merkezi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. Gökdelen zemin + 51 kat ve toplam 398 daireden oluşuyor.

8-İş Kuleleri – 181,2 Metre

İş Kuleleri İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinin Levent semtinde yer alan, 2011’e kadar Türkiye’nin en yüksek binası unvanını korumuş yapıdır. 1995 yılı yaz aylarında başlanan inşaatı resmen 26 Ağustos 2000 tarihinde tamamlandı. İş Kuleleri Türkiye İş Bankası’na ait üç gökdelenden oluşmaktadır. İş Kuleleri, antik tapınakları andıran granit yüzeyli, kahve-bej renklerin hâkim olduğu başlangıç katları ile tezat oluşturan metal-cam karışımı mavi-gri yapıdan oluşmaktadır. Antik ve modern bu unsurların bileşimi,postmodern mimari örneği olarak nitelendirilmiştir.

7-Rönesans Tower – 186 Metre

Rönesans Tower, konumu, altyapısında kullandığı üstün teknolojisi, sosyal imkanları ve A+ sınıfı ofis çözümleriyle İstanbul semalarını süslüyor. Mimari yapısındaki farklılığının yanışı çevreye duyarlı mühendislik yaklaşımı, ileri enerji tasarrufu çözümleri ve insan odaklı mimari yaklaşımyla ofis çalışanlarının verimine ciddi ölçüde katkıda bulunuyor. Rönesans Tower Türkiye’nin Leed Platin Sertifikası almaya hak kazanan ilk yüksek yapısı olma özelliğini taşımaktadır.

6-Varyap Meridian – 192 Metre

İstanbul’un siluetine etki eden bir başka gökdelen, Varyap Meridian, toplam 61 kattan oluşmakta, stüdyodan 4+1’e kadar farklı tipte daireler bulundurmaktadır. Binada daire sahiplerine özel kapalı yüzme havuzu, kafeterya, fitness salonu, sauna, buhar odası, Türk Hamamı ve soyunma odalarından oluşan sosyal tesis mevcut olup bunların haricinde bir açık havuz ve doğrudan blok asansörleriyle bağlantılı olan kapalı otopark, bisiklet park alanları yer almaktadır. Araçlar güvenlik noktasından geçtikten sonra, otopark katından asansörü kullanarak doğrudan dairelerinin bulunduğu kata ulaşabileceklerdir. Güvenlik duvarıyla siteden ayrılmış, bloğa ve site genelinde yaşayacak diğer sakinlere de hizmet sunacak ticari birimler konumlandırılmıştır.

5-Anthill Residence – 195 Metre

Anthill Residence, 195 metre yüksekliğiyle Avrupa’nın 22 ve 23. binasıdır.İstanbul’un Şişli ilçesinin Bomonti mahallesinde bulunmaktadır. Toplam 25.000 m2 arsa alanı, 150.000 m2 inşaat alanı ile 2 blok halinde 5 katı zemin altında olmak üzere to
plam 54 katlı bir çift kuledir.Haliç,Boğaz,Marmara ve Adalar manzaralarına sahiptir.Radye temel ve perde beton sistemli betonarme taşıyıcı sistem yapım tekniğiyle yapılmıştır.804 adet konut bulunmaktadır.

4-Folkart Towers – 200 Metre

Folkart Towers, 200 metre anten yüksekliğiyle İzmir’in Bayraklı ilçesinin Adalet mahallesinde Manas Bulvarı üzerinde eski Tekel Tütün Depolarının olduğu arazi üzerindedir. Avrupa’nın en yüksek beşinci ikiz kuleleri olan Folkart Towers 27.000 m² arsa üzerine planlanmış 150.000 m²’lik kapalı inşaat alanıyla 200 metre yüksekliğinde, 40’ar katlı 2 kuleden oluşmaktadır. Bünyesinde alışveriş alanları, spor merkezi, rezidans ve ofis katlarından oluşacak ikiz kuleler faaliyete geçtiğinde yaklaşık 4.000 kişinin çalışacağı ve yaşayacağı dev bir karma kullanımlı kompleks olacaktır.

3-Spine Tower – 202 Metre

Spine Tower İstanbul, Maslak’ta bulunan 202 m yüksekliği olan bir gökdelendir .Avrupa’nın en yüksek binaları arasındadır. Maslak’taki finans bölgesinde bulunmaktadır. Toplam 140.000 metrekarelik kapalı alana sahip bina, 9 kat zemin altı 47 kat üstünde olmak üzere 56 katlıdır. Projeyi Soma Grubu’nun, gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermek üzere kurduğu Tilaga A.Ş. gerçekleştirmektedir. Yatırım maliyeti 150.000.000 dolardır.

2- İstanbul Sapphire – 234,9 Metre

İstanbul’un en önemli finans merkezlerinden birisi olan Levent ile Maslak aksı arasındaki Büyükdere Caddesi’nde ve Çeliktepe semtinde yükselen bir konut, alışveriş ve eğlence merkezi projesi olan İstanbul Sapphire İstanbul’un çoğu yerinden görülebilen bir binadır. Toplam 165.169 metrekarelik inşaat alanına sahip binada 10 katı zemin altı olmak üzere toplam 66 kat bulunmaktadır. 26 metre anten ile yüksekliği 261 metreye erişmektedir. Binanın ana fonksiyonları olarak kamuya açık bir alışveriş merkezi ve otoparka ek olarak rezidans kulesi de yer almaktadır. Bina taşıyıcı sistemi betonarme ve çelik olarak tasarlanmıştır. Bodrum katlar ve alışveriş merkezi katları betonarme olarak planlanmış, dış cephe ve devamı niteliğindeki alışveriş merkezi çatı örtüsü çelik konstrüksiyondur.

1-Skyland İstanbul – 287 Metre

İstanbul’un tüm köprülerinin ortasında yer alan, her iki havaalanının da yakınında bulunan, metro bağlantısıyla rahatlıkla ulaşım imkânı sunan, Maslak ve Levent bölgelerindeki sıkışık hayatın dışına çıkan Skyland İstanbul, Türk Telekom Arena’nın hemen yanında, yeni İstanbul’un en yeni merkezi. İstanbul’a yakışan mimarisiyle Avrupa’nın simge yapılarının arasına girecek olan Skyland İstanbul’da yeni bir hayat başlıyor. Dünyaca ünlü mimar Broadway Malyan imzası taşıyan Skyland İstanbul projesi 700 milyon dolar yatırım bedeline sahip. 38 katlı rezidans bloğunda City Suites, City Apartments ve Sky Suites adı verilen daire tipleri bulunuyor. 830 konut, 504 ofis ve 300 odalı 5 yıldızlı uluslararası otelden oluşan Skyland İstanbul’un inşaatı 2012’de başladı.

(kaynak: http://blog.insaatdukkani.com/2016/02/15/turkiyenin-en-yuksek-10-binasi/)

Mühendis Forum

Türkiye’nin En Yüksek 10 Binası
« : 04 Mart 2016, 16:05:17 »

Mert Ulaş

  • Ziyaretçi
Ynt: Türkiye’nin En Yüksek 10 Binası
« Yanıtla #1 : 17 Mart 2016, 13:41:08 »
Teşekkürlerr :))

Mühendis Forum

Ynt: Türkiye’nin En Yüksek 10 Binası
« Yanıtla #1 : 17 Mart 2016, 13:41:08 »

ozguvenal

  • Ziyaretçi
Ynt: Türkiye’nin En Yüksek 10 Binası
« Yanıtla #2 : 20 Haziran 2017, 16:39:42 »
teşekkürler bilgilendirme için
http://www.ozguvenalbayrak.com firması bu seviyelere gelir belki bir gün..