Gönderen Konu: Gazbeton Nedir?  (Okunma sayısı 3954 defa)

Çevrimdışı roseshah

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 38
  • Kimya Mühendisi
    • Profili Görüntüle
Gazbeton Nedir?
« : 06 Ağustos 2008, 20:20:01 »
Gazbeton;

Gözenekli hafif bir yapı malzemesidir.
Hacim olarak %70-80 gözeneklerden oluşur.
Gözenekler
Küçük,
Yuvarlak, Homojen dağılımlıdır.
Yoğunluğu düşük masif bir malzemedir.

   
Neden Gazbeton?
Gazbeton bugün dünyada yaygın olarak kullanılmakta, yüksek performansı ile Amerika’dan Japonya’ya kadar birçok ülkede üretilip pazarlanmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde ve Japonya, Amerika gibi ülkelerde yüksek ısı yalıtım ve hafiflik özellikleri ile yapının yangın ve deprem güvenliğini arttırması nedeniyle pazarın önemli bir ihtiyacını karşılamaktadır.
Üstün özellikleri ile gazbeton yapı malzeme ve elemanları; tek ve çok katlı konutlarda, sosyal ve turistik tesislerde, ticaret ve sanayi yapılarında sağladığı ekonomi, kalite, konfor ve hız nedeniyle güvenle kullanılmaktadır.
Gazbeton, mevcut duvar malzemeleri içinde ısı yalıtım gücü en yüksek olanıdır. Bina duvarlarında tam anlamıyla ısı yalıtımı sağlamanın pratik ve ekonomik çözümü Gazbeton kullanmaktır. Tuğla, taş, briket gibi malzemelerle yapılmış duvarlar ancak ilave maddeler ve ek masraflarla gazbetonun tek başına sağladığı üstün yalıtım gücüne ulaşabilirler. Gazbeton duvarlarda, küçük boyutlu malzemelerle örülmüş duvarlara oranla ısı köprüleri çok daha azdır.
Yapıların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe göre; 1200 C'ye kadar ısıya dayanıklı 'A1 Sınıfı Hiç Yanmaz' malzeme sınıfındaki Gazbeton, yangına 240 dakika'dan fazla karşı koyabilmesiyle, yangına karşı emniyetli yapılar inşa edilmesinde, "yangın duvarı" ve "yangın güvenlik holü" çözümlerinde vazgeçilmez bir seçenektir.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2014, 15:08:49 Gönderen: admin »

Mühendis Forum

Gazbeton Nedir?
« : 06 Ağustos 2008, 20:20:01 »