Gönderen Konu: Mekanik tasarım, Solidworks  (Okunma sayısı 2203 defa)

Çevrimdışı yunus009988

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Mekanik tasarım, Solidworks
« : 16 Mart 2014, 13:01:52 »
Merhaba Arkadaşlar,
Gün içerisinde cevap gelmediği taktirde vidalı millerle ilgili yazmanıza gerek kalmayacak öncelikle belirteyim.
Vidalı millerle ilgili ufak bir tasarım yapacağım. İki ucu sabit ortasında somunun yüke bağlanacağı bir vidalı mil. Uç kısımların yataklamasını nasıl yapabilirim acaba ?

Diğer sorum da şu, aynı şekilde başka bir vidalı mili düşey monte edip somunu sabit plakaya bağlamayı düşünüyorum, yaklaşık 250 kg lık bir yüke düşeyde hareket vermek istiyorum. Vidalı mile bağlayacağım el çarkının çapını nasıl belirleyebilirim ? Yük aşağıya 3000 N desek bunu momente çevirip uygulanacak kiloya nasıl geçebilirim. El çarkını nerelerden temin edebilirim. Birde bu vidalı mılın ucunda bir aparat olmalı cisme basabilecek, vidayı döndürdüğümde uç kısmındaki aparatın içinde boşta dönmeli fakat aparatla birlikte ilerlemeli.

Son sorum da solidworks ile ilgili, her zaman cevap yazabilirsiniz,

Şöyle bir sıkıntım var.
Solidworks 2013 kullanıyorum. Montaj dosyalarında belirli bir süre sonra bozulma oluyor, şöyle ki montajı oluştururken herşey çok güzel, görünüm oryantasyonundan mesela ön görünümü seçtiğimde dik bakabiliyorum vs, fakat bir süre sonra dik bakmak istediğimde montaj eksenleri sapmış bir şekilde saçma sapan görünüyor. dik bakışı sağlayamıyorum.
Aslında yıllardır kullanıyorum bu programı, konu ile ilgili de bir geçici çözümüm mevcut birçok arkadaş parça bazında da olsa montaj bazında da olsa teknik resimde istediği görünüşleri elde edemediğini düşündüğünde parçayı veya montajı tekrar yapmaya kalkıyorlar. Şöyle bir yöntem deneyebilirsiniz, dik bakmak istediğiniz yere plane atıp ona dik bakıp o görünüşü kaydedebilirsiniz.

Fakat çalıştığım şirkette birçok defa birşeyleri değiştirmem gerekiyor, ve montaj dosyasında gerekli değişimleri yapıyorum, dolayısıyla görünümün ilk oluşturduğum bozulmamış haline dönmesi söz konusu mu? Veya sorunun nedeni nedir? Çözümü mevcut mudur ?

İkinci sorumda şu, yeni karşılaştığım bir sorun, step dosyası şeklinde aldığım bir cad dosyasını açıp solid works formatında kaydediyorum. Bu dosyayı kullanıyorum, sorunsuz işlemler yapıyorum, fakat bir süre sonra dosyayı açtığımda ekranda hiçbirşey görünmüyor, cad dosyasının ürün ağacı soluk bir şekilde görünüyor, parçayı dosyalarımın içinde görüyorum boyutu vs normal fakat, açtığımda göremiyorum.

Tekrar step dosyasını açıp parçayı tekrar solid formatında kaydedip çözüme ulaşabiliyorum, fakat step dosyasının silinmiş olduğu durumlarda, işe yaramayacak.
Konularla ilgili değerli fikirlerinizi bekliyorum.

« Son Düzenleme: 16 Mart 2014, 13:06:01 Gönderen: yunus009988 »

Mühendis Forum

Mekanik tasarım, Solidworks
« : 16 Mart 2014, 13:01:52 »

Çevrimdışı KamTume

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Mekanik tasarım Solidworks
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2019, 20:03:27 »
Benim sorunum katman kayması değil. Motor adım kaçırmasından kaynaklı kayma değil en azından. Z ekseni X-Y eksenine dik değil.  Tabla 4 köşeden yataklı değil. Parça yükseldikçe ve ağırlaştıkça bir miktar eğilme oluyor. Bazı mekanik geliştirmelerle biraz düzelttim. Fakat tam düzelme sağlayamadım. Yaklaşık 10cm yükseklikte 0,1mm kadar kayma oluşuyor. Şimdilik işimi görüyor.

Başka bir sorun da X-Y ekseninde kullanılan millerde esneme. Miller  8mm. Ekstruder ortaya geldiğinde, miller yaklaşık 0,1mm kadar esniyor. Ekstruderin birisini sökerek ağırlığı azalttım biraz iyileşti. Yine de tek ekstruder bile çok ağır.  Bowden ekstruder'e geçmek istiyorum fakat bazı endişelerim var.  Doğrudan sürücüde bile raft basarken bazen filamenti sıyırabiliyor. Bowden ile sorun yaşar mıyım bilemedim.

If you have almost any issues about in which as well as how to make use of Which betting website is the best or What is a Japanese cyber cafe, it is possible to contact us with our webpage

Mühendis Forum

Mekanik tasarım Solidworks
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2019, 20:03:27 »