Gönderen Konu: EKİN KAMBUR BÖCEĞİ (Zabrus sp.)  (Okunma sayısı 5756 defa)

Çevrimdışı exclusive

  • Acemi Üye
  • **
  • İleti: 74
    • Profili Görüntüle
EKİN KAMBUR BÖCEĞİ (Zabrus sp.)
« : 05 Nisan 2008, 15:54:01 »

Ergini 1.5 cm uzunlukta, sırt kısmı donuk siyah renkte, karın kısmı, açık kahverengi renktedir. Geniş bir baş ve fırlayan sırt kısmının görünüşünden dolayı “Ekin Kambur Böceği” olarak adlandırılmıştır. Bu böceğe “ekin kurdu”da denilmektedir.

Yumurtası beyaz renktedir.

Larva 3-3.5 cm uzunluktadır. Baş ve sırt kısmında kahverengi lekeler vardır. 

Buğday, arpa, çavdar ve seyrek olarak yulafta zararlı olur.

Hububatta ortalama %10-30 zarar yapar, Mücadele yapılmadığında zararı %100’e ulaşabilmektedir.

Zarar oranı, toprak tipine (kumsal ve kepir toprakları sever), kardeşlenmeye, ürün rotasyonuna (münavebe) ve toprak rutubetine bağlı olarak değişir.   Sonbahar ayları ılık ve yağışlı geçtiğinde kendini daha fazla göstermektedir.

 

   
                      ( Ekin Kurdu Zararı)

     Esas ana zararı larvalar yapmaktadır.

Ø  Larvaları, ekinlerin kök ve yapraklarını kemirmekte ve yaprakları toprak içine çekerek sadece damarlarını bırakmaktadır.

Ø  Tarlada öbek öbek boşluklar veya sıralarda eksilmeler meydana gelmektedir

Ø   Larvalar kışın soğuk günlerinde toprağın 40-60 cm. derinliğinde uyuşuk vaziyette kalmakta havaların ısınması ile zararına devam etmektedir.

Ø   Saç yumağı gibi kalan yaprak damarları zabrus zararının tipik belirtisidir.

    Ergin ekin kurdu sonbaharda ekilen taneleri yemekte yazın ise başaklar üzerinde beslenmektedir.           Zararlı genellikle gündüz bitkilerin veya toprak keseklerinin altında saklanmakta, gece beslenmektedir. Erginler sonbaharda çiftleştikten sonra yumurtalarını toprağın 15-20 cm derinliğine bırakmaktadır.

Üreticiler bu zarar şeklini bazen don kesmesi veya soğuk vurması ile karıştırabilirler.EKIN KURDUNUN MÜCADELESI

1-    (Kültürel Mücadele)

a) Aynı tarlaya üst üste bir kaç yıl buğday veya bu zararlının sevebileceği başka bir bitki türü ekildiğinde, yoğunlukla beraber zarar da artmaktadır. O halde her şeyden önce ekim nöbetine gerekli önem verilmelidir.
b) Nadasa bırakılan tarlalar uygun bir zamanda derince sürülmek suretiyle yabancı otlar yok edilirse zararı daha da azalır. Böylece tarladaki besin kaynakları ortadan kalkacağı gibi birçok larva ve pupa da toprağı sürme esnasında yok edilmiş olur.
c) Tahıllar olgunlaştıktan sonra tarlada ne kadar fazla kalırsa hasat esnasında tohumların toprağa dökülme oranı da o kadar artar. Bu da erginlere ve ileride de larvalara bol besin kaynağı oluşturacağı için çoğalması teşvik edilmiş olur. Bu nedenle tahıllar olgunlaşır olgunlaşmaz bekletmeden hemen tekniğine uygun hasat edilmesi çok faydalıdır.

2- (Kimyasal/Ilaçlı/Mücadele)
Ekin Kambur Böceklerine karşı en etkili mücadele, tohum ilaçlamasıdır. Bu nedenle zararlının bulaşık olduğu alanlarda   tohum mutlak usulüne uygun ilaçlandıktan sonra ekilmelidir. Ancak zorunlu kalındığı hallerde, zararı kısmen önleyebilmek amacıyla yüzey ilaçlaması    da önerilebilir.
Ilaçlama Zamanının Tesbiti
Tohum ilaçlaması bir yıl önce zararlının var olduğu bilinen alanlarda, yüzey ilaçlaması ise larva zararının bölgelere göre belirgin bir şekilde görüldüğü geç sonbahar yada erken ilkbaharda yapılır.

A)  Tohum ilaçlaması

• 100 kg tohum 1,5 lt su ile nemlendirildikten sonra ilaç (200gr.) azar azar dökülerek 3-4 defa yığın aktarılarak ilacın tohuma iyi bir şekilde bulaşması sağlanmalıdır.
• Tohumlar bekletilmeden rüzgarsız bir havada ekilmelidir.  (Engeç 24 saat içinde ekim yapılmalıdır)
!!!!!!!!!!!!    MIBZER  GÖZÜNDE   ILAÇLAMA  YAPILMAMALIDIR    !!!!!!!!!!!

B)  Yüzey ilaçlaması

•Tarlalar kışın da kontrol edilmeli zarar devam ediyorsa yüzey ilaçlaması yapılmalıdır.
•Erken ilkbaharda gerek tarla kenarında gerekse tarlanın belirli yerlerinde yapılan sayımlar sonucu m2'de ortalama 3 ve daha fazla canlı larva veya 15 ve daha fazla yenik bitki bulunan tarlalarda ise kapama veya nokta şeklinde yüzey ilaçlaması yapılmalıdır.


kaynak=www.kirklarelitarim.gov.tr
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2014, 17:05:54 Gönderen: admin »

Mühendis Forum

EKİN KAMBUR BÖCEĞİ (Zabrus sp.)
« : 05 Nisan 2008, 15:54:01 »