Gönderen Konu: Toprakla ilgili herşey  (Okunma sayısı 18288 defa)

Çevrimdışı muummy06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Toprakla ilgili herşey
« : 24 Mart 2007, 15:45:21 »
arkadaşlar toprakla ilgili herşeyinize yardımçı olabilirim

fikir alış verişi yapabiliriz
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2014, 17:11:28 Gönderen: admin »

Mühendis Forum

Toprakla ilgili herşey
« : 24 Mart 2007, 15:45:21 »

Çevrimdışı Mustafa Simsek

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Toprakla ilgili herþey
« Yanıtla #1 : 24 Mart 2007, 15:45:58 »
Hormonlarin etkisi

Merhaba, ben ziraat muhendisi degilim ama ziraat muhendisligi bolumunde mesaj gorunce kafama takilan bir soruyu sorayim dedim.
Hormon artik kacinilmaz bir urun yetistirme greksinimi oldu. Her bitkiye ayni hormonu vermiyoruzdur kanaatimce, kafama takilan soru su, ozellikle sebzecilikte hormon kullandigimiz bir urun yerine daha sonra baska bir sebze dikmemiz mumkun mudur? Cunku her sebzenin kendine gore hormonu oldugundan ve bu hormonlarin toprakta kisa bir surede kaybolmadigina gore daha sonra ekilen sebzeye bir zarari olur mu?
Umarim cok mantiksiz bir soru degildir, dedim ya ben ziraat muhendisi degilim.
Tesekkurler

Mühendis Forum

« Yanıtla #1 : 24 Mart 2007, 15:45:58 »

Çevrimdışı kortusi

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Mart 2008, 20:50:34 »

arkadaþlar toprakla ilgili herþeyinize yardýmçý olabilirim

fikir aklýþ veriþi yapabiliriz

merhaba,
ben harita müh. öðrencisiyim. toprak etüdleri ile ilgili bilgi verebilirmisiniz.

Çevrimdışı hasan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • zirai danýþmanlýk
« Yanıtla #3 : 18 Mayıs 2008, 00:17:26 »
Hormonlarin etkisi

Merhaba, ben ziraat muhendisi degilim ama ziraat muhendisligi bolumunde mesaj gorunce kafama takilan bir soruyu sorayim dedim.
Hormon artik kacinilmaz bir urun yetistirme greksinimi oldu. Her bitkiye ayni hormonu vermiyoruzdur kanaatimce, kafama takilan soru su, ozellikle sebzecilikte hormon kullandigimiz bir urun yerine daha sonra baska bir sebze dikmemiz mumkun mudur? Cunku her sebzenin kendine gore hormonu oldugundan ve bu hormonlarin toprakta kisa bir surede kaybolmadigina gore daha sonra ekilen sebzeye bir zarari olur mu?
Umarim cok mantiksiz bir soru degildir, dedim ya ben ziraat muhendisi degilim.
Tesekkurler

mrb ben ziraat mühendisiyim hormon olarak bahsettiðin örtü altý sebze yetiþtiriciliðinde tüm dünyada kullanýlan insan ve hayvanlarda hiçbir zararlý etkisi olmadýðý ispatlanmýþ bitki geliþimi düzenleyicisidir(4CPA).Artýk seralarda bombus arýlarý ile bu iþlem yani çiçeklerin döllenmesi gerçekleþtirilmektedir.Ayrýca bitki geliþim düzenleyici sadece domates,patlýcan,kabak,kavun da çiçeklerin döllenerek meyve tutumu için kullanýlmaktadýr.Bunun dýþýnda hormon diye birþey yoktur.Hýyar,biber gibi sebzeler patenokarp yani kendi döllenebilen olduðundan böyle bir iþleme zaten gerek duyulmamaktadýr.
hma