Gönderen Konu: Bitim işlem( apre ) makinaları  (Okunma sayısı 58689 defa)

Çevrimdışı Sehnaz

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 9
  • Profili Görüntüle
Bitim işlem( apre ) makinaları
« : 24 Mart 2007, 15:36:18 »

Tekstil endüstrisi için vazgeçilmez olan bitim işlemleri, tekstil mamülüne yeni özellikler kazandırmak veya mamülün yapısında mevcut olan özellikleri geliştirmek amacıyla uygulanmaktadır.
Günümüzde, değişen müşteri istekleri doğrultusunda gelişen tekstil teknolojisi içinde bitim işlemlerinin çok önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü, bitim işlemlerinin uygulanma amacının temelini, ürünün albenisini arttırmak ve müşteri isteklerine cevap verebilmek oluşturmaktadır.
Tekstil sanayiinde kullanılan farklılık göstermektedir. Bitim işlemlerinde uygulanacak prosesler her ne kadar müşteri istekleri esas alınarak belirlense de, bu proseslerin uygulanabilirliği ve uygulama şekli, teknik olarak tekstil liflerinin fiziksel, kimyasal ve mekaniksel özelliklerine göre belirlenmektedir.
Son yıllarda yapay lif üretiminin hızla artmasına paralel olarak doğal liflerin kullanımı her ne kadar azalmış gibi görünse de, doğal liflerden yapılan mamüller, sahip oldukları sıcak tutma özelliği, konfor, rahatlık, tuşe, tutum ve iyi görünüm gibi kullanım aşamasında aranan özellikleri nedeniyle halen yaygın olarak kullanılmaktadırlar.
Normalde apre; ön terbiye, boyama ve baskı işlemlerinin tamamlanmasından sonra uygulanır. Uygulama şekline göre apre işlemleri ikiye ayrılır:
1. Mekanik apre (kuru apre)
2. Kimyasal apre (yaş apre)
Mekanik apre (kuru apre) yöntemleri; traşlama, şardonlama, kalandırlama, makaslama, zımparalama gibi. . . Bu işlemler mamüle kuru halde uygulanır.
Kimyasal apre(yaş apre) yöntemleri ise; kir iticilik apresi, buruşmazlık apresi, güç tutuşurluk apresi, keçeleşmezlik apresi, antistatik apre, antimikrobik apre v.b gibi özel bir kimyasal madde içeren, apre flottesinde uygulanan yaş işlemlerdir. Kumaşların çoğu kullanıma sunulmadan önce apre işlemlerinden geçirilir.
6.1.KIMYASAL BITIM IŞLEMLERI

Kimyasal bitim işlemlerinde, mamüle aplike edilen terbiye maddeleri liflere bağlanmakta ve böylece liflerin tutumunda, görünümünde veya kullanılma özelliklerinde değişiklikler meydana getirmektedir. Kimyasal bitim işlemlerinin ön terbiye işlemlerinden ayıran en önemli farklılık, bu işlemlerin katılma(aditif) işlemler olmalarıdır. Yani işlem sonunda tekstil mamülüne bir şeyler katılmakta, dolayısıyla mamülün ağırlığında az veya çok bir artış görülmektedir.
Kimyasal bitim işlemlerinde kullanılan tekstil terbiye maddelerinin genellikle liflere fazla bir afinitesi yoktur. Dolayısıyla bunların mamüle aplikasyonunda, uzun flottede uzun süreli olarak çalışma esasına dayanan çektirme yöntemi fazla bir kullanım alanı bulamamıştır.
Kimyasal bitim işlemlerinde en fazla uygulanan aplikasyon yöntemi emdirmedir. Ve fulardlarda uygulanır. Mamülün tek yüzüne uygulanan kimyasal bitim işlemlerinde veya hassas mamüllerde aplikasyon; aktarma, sürme, püskürtme yöntemlerinden birine göre de yapılabilir.

Şekil6.1: Kimyasal Apre Verme Makinası Ve Elemanları, 1-Kumaş Girişi,
2-Emdirme(Fulard) Ve Apre Sıkma, 3-Esas Kurutma, 4-Ön Kurutma, 5-Kumaş Çıkışı[22]

Terbiye maddesinin liflere fazla bir afinitesi olmadığından, emdirme yöntemine göre çalışılırken, baş-son farkı meydana gelme tehlikesi yoktur. Emdirme teknesini küçük tutarak, flottenin kısa sürede yenilenmesi gibi önlemler almaya gerek yoktur. Bu nedenle kimyasal bitim işlemlerinde genellikle normal büyük küvetli(şasili) fulardlar kullanılır.
Terbiye maddesi fulardlarda kumaşa verdirildikten sonra bir sıkma işleminde geçirilir.

Teknik Parametreler:
1) 0-100m/dak hız kontrollü çalışma
2) Senkranizasyon için 3 mt. kapasiteli kompanzatör sistemli. Danservals grubu (opsiyonel),
3) Arabadan, doktan kumaş girişi,
4) Paslanmaz çelik çekme sevk silindirleri,
5) Iki adet Ø 310 mm. Sıkma silindirleri alt ebonit, üst 65 shor kauçuk, poliüretan kaplı,
6) Sağ ve sol ayarlanabilir, pnömatik basınç kontrollü,
7) Düşük flotteli daldırma teknesi (ısı ve flotte kontrollü),
Sıkma düzgünlüğü ekspandır ve paslanmaz helezon açıcılar(opsiyonel),
9) 2 adet 1000 lt'lik apre hazırlama ve yedekleme tankı[8].

6.2.FIZIKSEL BITIM IŞLEMLERI

Mekanik işlem yapılan makinalar; sanforizasyon, kalandır, şardon ve taşlama gibi makinalarıdır. Bu işlemlerde kimyevi madde kullanılmaz. Mekanik işlem yapılan ramözlerde kimyasal işlem de yapmak mümkündür. Mekanik bitim işlemlerinde amaç, kumaşın görünüm ve tutumunu geliştirmektir. Ancak sanforizasyon gibi bazı mekanik bitim işlemleri mamülün sonraki kullanım aşamalarında çekmesini önlemek için yapılır.
Bir tekstil malzemesine uygulanacak bitim işlemleri, lifin cinsi ile yakından ilgili olup, pamuk lifi oldukça fazla sayıda ve şiddetli bir şekilde uygulanan bitim işlemi gerektirir. Mamülün kullanım alanı da uygulanacak bitim işlemlerini belirlemede önemlidir. Giysi yapımında kullanılacak kumaşa uygulanacak bitim işlemleri prosesi ile, perdelik veya döşemelik olarak kullanılacak kumaşa uygulanması gereken bitim işlemleri birbirlerinden farklı olacaktır. Kumaşlarda uygulanan bitim işlemleri yardımıyla lifin yapısında varolan iyi özellikleri kaybetmeden tutum, görünüm ve kullanım açısından arzu edilen kaliteye ulaşılmaya çalışılır. En çok kullanılan mekanik bitim işlem makinaları şu şekilde sıralanabilir;

6.2.1.Şardonlama (Tüylendirme) Işlemi

Makina elektrikle çalışmakta olup buhar ve yağ kullanılmaz. Germeden çıkan bezler şardonlama işlemine tabi tutulur. Bu makinalar bezlerde tüylenme yapma amacıyla kullanılır. Iki çeşit şardon türü vardır. Birincisi divitin olup kumaşların tek yüzünün şardonlanmasıdır diğeri de flaneldir. Flanel ise kumaşın her iki yüzünün şardonlanmasıdır[12].
Şardon makinalarında tüylenmeyi sağlayan fırçalar bulunmaktadır. Her makinede yaklaşık 32 adet fırça bulunmaktadır. 16'sı tarayıcı, 16'sı yolucu fırçadır.

Şekil6.2: Şardonlama Makinasının Genel Görünüşü, a-Çekme-Yatırma Silindirleri, b-Şardonlanmamış Kumaş, c-Şardonlu Kumaş, d-Çalışan[23]

Yolucu fırça kumaş üzerinde tüycükler oluşturur. Tarayıcı fırçalar ise tarama görevi yapar. Yolucu ve tarayıcı fırçalar ters yönde döner. Yolucu fırça kumaşın hareket yönüne ters yönde hareket edip yolma işlemi gerçekleştirirken tarayıcı fırçalar ise kumaş ile aynı yöne doğru hareket ederler. Her makineden geçen bez bir pasaj olmuş sayılmaktadır. Pasaj sayısı bezin cinsine göre değişir. Kumaş en az 3, en fazla 8 pasaj uygulanır. Bezin tipine göre pasaj sayısı bu rakamlar arasında değişir. Bezin nem oranını yükseltmek için makinenin önünde buharlı silindir vardır. Ayrıca makinenin önünde çekici rolikler bulunmaktadır. Bu çekici rolikler kumaşın gerginliğini ayarlamaktadır. Bu tip rolikten bir adette makinenin arka kısmında bulunmaktadır[13].


Şekil6.3: Şardonlama Makinası Çalışma Prensibi Ve Önemli Elemanları, 1-Kumaş, 2-Şardon Tamburu, 3-Çekme Kalandır Silindiri, 4-Yatırma Tarama Silindiri

Şardonlanacak kumaş genellikle az bükümlü ve normal ipliklerden dokunmuştur.

Şardonlama sonucunda kumaş olumlu ve olumsuz özellikler kazanır.
Olumlu özellikler:
1. Hava boşlukları oluşturarak havayı hapseder ve kumaşın ısıtma özelliğini arttırır.
2. Kumaşa yüksek bir tutum verir.
3. Su ve leke itici özellikler verir.
4. Gevşek dokulu ve düşük yapılı kumaşın olumsuzluğunu gizler.

Olumsuz özellikler:
1. Belirli bir miktar lif kaybı, yani ağırlık kaybı olur. Mukavemeti azalır.
2. Giyim esnasında ve yıkamada tüyler başka giysilere dökülür.
3. Tüyler, özellikle sentetiklerde, boncuklanmayı kolaylaştırır.
4. Şardonlanmış pamuk ve viskon kumaşlar hızla yanma eğilimindedir. Bunların kullanımı için güç tutuşurluk apresi uygulanmalıdır[12].

6.2.2.Kalandır Makinası

Kalandırlamanın esası; kumaşı basınç altındaki 2 veya daha fazla merdane arasından geçirmeye dayanır. Amaç kumaş yüzeyini düzgünleştirmek, kırışıklıkları ortadan kaldırmaktır. Yani bir çeşit ütüleme yapılmaktadır. Burada parlaklık ve yumuşaklık sağlanır. Kumaş üzerinde ele değecek kabarıklıklar ortadan kalkar.
Kalandır makinalarında merdane sayısı değişebilir. Kalandır makinaları genellikle sahip olduğu merdane sayısına göre adlandırılır. Örneğin ikili kalandırda 2 adet merdane bulunmaktadır. Ikili kalandır makinesinde bulunan vallerden biri sert biri elastiktir. Sert merdanelerin üzeri krom veya çelik kaplıdır. Çapları elastik merdanelere göre daha küçüktür. Sert valin sıcaklığı 200°C’nın üzerinde olduğundan çalışma esnasında sürtünme veya sıcak maldan dolayı ısınma olacağından elastik valler soğutulur. Bu soğutma valin her tarafında ayna düzeyde olmalıdır. Sıcak kumaşlarda çalışırken çok dikkatli olmak gerekir. Zira sıcak kumaşın geçtiği kısım daha fazla ısınacak ve dolayısıyla val üzerinde ısı dağılımı eşit olmayacaktır. Bu da val üzerinde farklı sertliklere sebebiyet vereceğinden pişirmede zorluk çekilecektir[11].
Elastik merdanelerde esasında çok serttir. Fakat çelik merdanenin basıncı altında az da olsa esneyebildiklerinden bunlara elastik merdane denir. Bunlar kağıt kaplı(%40-50 yün lifi içeren) merdanelerdir. Asla iki sert merdane üst üste gelmez. Şayet böyle bir durum olursa hiçbir esneme olamayacağından aradan geçen kumaş ezilir. Kalandırlama sonucu ütüleme efekti sağlanır yani düzgünlük ve parlaklık artar. Sıcaklık arttıkça parlaklık artar.


Şekil6.4: Kalandır Makinası Ve Elemanları[12]

Vallerin basınç ayarı oldukça önemlidir. Burada valler arasındaki basınç 60-90 ton arasında değişmektedir. Vallerin basınç ayarı karbon kağıtlarıyla tespit edilir. Valler arasına karbon kağıdı konularak az basınçtan gidilerek çeşitli denemeler sonunda basıncın her tarafta eşit olduğu tespit edilmelidir. Elastik vallerin sıcaklığı ise 80°C-100°C arasında değişir. Burada basınç hidrolik sistemle ayarlanmaktadır. Beşli kalandırda sert vallerden biri elektrikle diğeri buhar ile ısıtılmaktadır. Ikili kalandırda ise sert val elektrikle ısıtılmaktadır.

Kalandırlamanın sonucunu etkileyen dört önemli faktör vardır:
1. Tekstil mamülünün lif cinsi
2. Kumaş yapısı
3. Kumaşın gördüğü işlemler ve üzerindeki apre maddesi
4. Makine konstrüksiyonu ve işlem koşullarındaki değişiklikler.
Makine konstrüksiyonu ve işlem koşullarının kalandırlamaya etkisi de aşağıda maddeler halinde yazılmıştır:
- Silindir cinsi ve sayısı
- Basınç ve çap
- Sıcaklık
- Merdanelerin yüzey yapısı
- Kumaş geçiş hızı
Val yüzeyini düzeltmek için hafif darbelerden meydana gelen pürüzleri her taraf etmek için valler ılık su ile muameleye tabi tutulurlar. Val bunun için önce su ile ıslatılarak şişmeye bırakılır. Daha sonra çalışma basıncında çalıştırılarak valin yüzeyi parlatılır. Kağıt yani elastik valler de hayvansal sabun ihtiva eden ılık su ile yıkanmalıdır. Kağıt vallerde sert valle aynı şekilde yıkanır. Ancak tuzla hasara uğramış kağıt menşeili vallerin yıkama suyuna ıslatıcı(alkol veya sirke gibi) ilave edilebilir. 
Ayrıca apreden %7-8 nemli çıkan, 220 oC’ de kalandırdan geçirilir ve kolalama işlemi yapılırsa kumaşa su geçirmez özellik kazandırılmış olur[11].
Kalandır makinasında silindirler arsı boşluk 5 mm’dir.

6.2.3.Sanfor Makinası

Bu makina giriş, buharlama, kauçuk blanket, keçe blanketli silindir kurutma ve çıkış bölümlerinden oluşur. Sanfor makinasında kumaşlara çekmezlik ve yumuşaklık kazandırılır. Kumaşın atkı ve çözgü yönünde çekmesi sağlanır. Böylece kumaş yıkamadan sonra, kullanım esnasında çekmez.
Buhar yardımıyla çalışan sanfor makinasının hızı, çalışılan bezi durumuna göre değişmektedir. Ince bezlerde makinanın hızı 40 m/dk olup, kalın bezlerde 20-30 m/dk arasındadır. Makinenin ön kısmından kumaş beslenir. Daha sonra kumaş buharlama kabininden geçer. Buradan çıkan kumaş mandallarla tutturulur. Mandal, tutturucularla daha rahat kumaş sevki sağlanır. Mandallar makinenin her iki tarafında bulunmaktadır. Mandalların bulunduğu araba tertibatı hareketli olup, kumaş genişliğine göre ayarlanmaktadır. Mandallar vasıtasıyla kumaş blankete sevk edilir.


Şekil6.5: Sanfor Makinası Ve Elemanları, 1-Giriş, 2-Isıtma ve Nem Dengeleme Silindirleri, 3-Lastik Bandlı Çektirme Ünitesi, 4-Keçeli Kalandır, 5-Keçe, 6-Kumaş Çıkışı[24]

Blanketin arasında silindir vardır. Blanket kauçuk olup, ana motordan aldığı hareketi zincirler ve dişliler vasıtasıyla blanketi dengede tutan silindirlere iletir. Blanketi gerdirme basıncı 5 bar'dır. Blanket sıcaklığı ise;70°C-80°C arasındadır. Burada ki sıcaklık buhar ile sağlanmaktadır. Blanket ile buhar silindirleri arasındaki basınç 4 tondur. Blanket çıkışında ise kumaş keçeye, kurutmaya girer. Kumaş altlı-üstlü iki silindir arasından geçerek kurur. Bu silindirlerin basıncı 5 Bar olup sıcaklıkları 50°C-60°C arasındadır. Bundan sonra kumaş arabaya istiflenir[13].
Selüloz liflerinden yapılmış kumaşlar sulu ortamda(yağmurda veya yıkama ile) çekme(büzülme) özelliği gösterirler. Bunun nedeni selüloz liflerinin sulu ortamda amorf bölgelerine su alarak şişmesidir. Şişme sonucu liflerin ve dolayısıyla bunlardan yapılan ipliklerin enine kesitleri büyür. Dokunmuş kumaşlarda atkı ve çözgü iplikleri birbirlerinin altından ve üstünden geçer.

Şekil6.6: Lastik Bandlı Çektirme Ünitesi Çalışma Prensibi Ve Elemanları

Sulu ortamda atkı ipliklerinin, çapı büyüyen çözgü iplikleri etrafından dolanabilmesi ancak çözgü ipliklerinin birbirine yaklaşmasıyla mümkün olur. Çözgü ipliklerinin birbirine yaklaşması kumaş eninin kısalmasına, atkı ipliklerinin birbirine yaklaşması da kumaş boyunun kısalmasına neden olur. Yaş işlemden sonra yapılan kurutma sırasında şişme sona erer; fakat iplikler aldıkları formu kaybetmezler. Genelde çözgü yönünde çekme çok önemlidir. Çünkü kumaşlar daha dokuma aşamasında çözgü yönünde sürekli bir gerilim altındadır. Terbiye sırasında da kumaşı genellikle çözgü yönünde gerilerek makinalardan geçirildiğinden bu gerilim daha da artmakta, kumaş uzamaktadır. Terbiye sonunda gergin durumda kurutma ve kalandırlama ile bu durum fikse olmaktadır. Böyle bir kumaş ıslandığında lifler şişmekte ve kumaşta bir hareketlilik başlamaktadır. Artık çözgü ipliklerini gerecek bir kuvvet kalmadığından çözgü iplikleri şişmekte ve atkı ipliklerine yaklaşmaktadır. Bu şekilde makineden çıkan kumaşa çekmezlik verilmiş olmaktadır[11].
Sanfor makinasında blanket üzerinde zamanla çizgiler meydana gelir.bu çizgiler de kumaş üzerinde yol izlerine neden olur. Bu sebeple periyodik olarak(15 günde bir) blanket taşlanır. Böylece yüzeyi aşındırılarak düzeltilir. Sanfordan çıkan kumaşlar genellikle mamül kalite-kontrol ünitesine gider[11].

6.2.4.Ramöz(Germe) Makinesi

Germe makinası genel olarak kurutma işlemi için ve kumaş enin stabil hale getirilmesi için kullanılır. Makinanın uyguladığı prosesler boya öncesi ve sonrası kurutma, merserize öncesi kurutma, ipliği boyalı kurutma, fiksaj, kondenzasyon ve yaş işlemlerdir. Ramözlerde istenilirse hem mekanik hem de kimyasal bitim işlemleri yapılır.
Bu makinalarda mekanik işlem olarak germe yani egalize işlemi yapılmaktadır. Egalize işlemi; şu şekilde yapılır; merserize, kasar gibi yerlerden gelen bezlere ve boya-baskıya giden veya buralardan gelen bezlere en verme işlemidir. Merserize ve kasardan gelen kumaşlara en verildikten sonra direkt katlamaya gönderilir. Egalize yapılacağı zaman fularda bir miktar su alınır. Fularddan geçen kumaş istenilen ene getirilerek germe işlemi uygulanır.

Şekil6.7: Ramöz Makinası Ve Elemanları, 1-Giriş Kısmı, 2-Enine Çektirme Kısmı, 3-Kurutma Kısmı, 4-Kumaş Çıkış Düzeneği, 5-Kurutma Kamarası, 6-Fulard[24]

Kimyasal bitim işlemleri ise, fulara gereken kimyevi verilerek uygulanır. Bu şekilde uygulanılan işlemlere apre denir. Apre işlemi ile kumaşa yanmazlık, su geçirmezlik, buruşmazlık gibi özellikler kazandırılır. Kumaş fulardan geçerken, kimyevi kumaş tarafından emilir ve bu maddelerin fikse olması için kamaraya girer[11].


Şekil6.8: Ramöz Makinası Teknik Resmi Ve Makine Elemanları, 1-Kumaş Giriş Kısmı, 2-Emdirme(Fulard) Kısmı, 3-Enine Çektirme Ünitesi, 4-Kurtma Kamaraları, 5-Çıkış[24]

Makinanın girişinde fulard bulunmaktadır. Apre flottesi hazırlandıktan sonra fularda beslenir. Işlem esnasında teknedeki flotte seviyesinin hep aynı olması sağlanır. Fulard teknesinin çeperleri çift cidarlı olup bu cidarlar arasından buhar yardımıyla ısıtma sağlanır. Böylece aplikasyon sonrası gerçekleşecek olan reaksiyon için gerekli ön sıcaklık sağlanır. Buradaki ısıtma indirekt ısıtmadır. Kumaş fulardan çıktıktan sonra stabilize olması için silindirlerden geçer. Burada atkı düzelticilerde bulunmaktadır. Atkı hataları bombe, çapraz veya S şeklinde olabilir. Bombe hatası yine ters bombeli silindirler ile düzeltilir. Çapraz hatalar ise 2 çift çapraz silindir vasıtasıyla düzeltilir. S şeklindeki hatalar ise düzeltilemez.
Kumaşın makina içerisinden geçirilmesi büyük baklalardan oluşan iki zincir yardımıyla yapılmaktadır. Ramözlerde zincirler makina sonundan başına ya yatay olarak yada dikey olarak geri dönerler. Zincir üzerinde tutucular bulunur. Bu tutucular iğneli, mandallı veya kombine olabilir. Iğneli tutucularda kumaş bu tutuculardan geçirilir. Mandallı tutucular da ise kumaş bu mandallarla tutturulur. Böylece kumaş bütün makina boyunca taşınır ve çıkışta tutuculardan ayrılır[11].
Makina girişinde optik okuyucular bulunur. Kumaş düzgünsüz bir biçimde geldiğinde optik okuyucular bunu görür ve optik okuyucuların üst tarafında bulunan silindirler sağa sola hareket ederek kumaşın düzgün bir biçimde ilerlemesini sağlarlar. Ramözde iki taraftaki taşıyıcı silindirler arasındaki mesafeyi ayarlayarak kurutulan kumaşa istenilen en kazandırılabilir. Yani kumaşın enine yönde esnemesi veya çekmesi sağlanır. Ayrıca ramözde boyuna gerdirmeli veya avanslı olarak çalışabilmek de mümkündür. Avanslı olarak makinaya giren kumaş kurutma esnasında iç gerilimlerinden kurtularak çeker ve gergin olarak makinadan çıkar. Düzelerin bulunduğu düzeneklere düze kasası adı verilir. Hava sirkülasyonu fanlar vasıtasıyla sağlanır. Hava kumaşa püskürtülür. Çıkan havanın bir kısmı dışarı gönderilir, bir kısmı da tekrar alınıp temiz hava ile karıştırılıp ısıtılarak yeniden kullanılır. Havanın ne kadarının dışarı atılacağı klapeler yardımıyla ayarlanır.
Püskürtülen havanın ısıtılması kızgın yağ ile sağlanır. Kızgın yağ radyatörlerin içerisinde bulunur. Hava bu radyatörler arasından geçirilerek ısıtılır.
Germelerden çıkan kumaş üzerindeki nem miktarı ayarlanabilmektedir. PES/VIS kumaşlarda kumaş üzerinde kalması gereken nem miktarı %4-5’dir[11].

6.2.5.Zımparalama Makinası

Zımpara işleminin amacı zımpara kağıdı vasıtasıyla kumaşa şeftali tüyü efekti vermektir. Makina çalıştırılmadan önce toz torbalarının temizliği kontrol edilir. Makina hava yardımıyla iyice temizlenir. Makinaya giren kumaş aşağıya doğru üst üste sıralanmış ve üzeri zımpara kağıdı ile kaplı bir dizi silindire değerek geçirilir. Istenen zımpara efektine bağlı olarak kumaş zımpara kaplı silindirlere yaklaştırılıp uzaklaştırılabilir. Kumaş silindirlerden geçirilirken zımpara sayesinde yüzeyinde tüylenme meydana gelir. Kumaş silindirlerden geçtikten sonra üst kısımda bir zımpara, üzeri lastik kaplı bir silindir ve bir fırça üzerinden geçirilir. Tek yüzeyin zımparalanması isteniyorsa kumaş yukarıdaki zımpara kaplı silindire değdirilmez. Her iki yüze zımparalama uygulamak için yaş zımparalama yöntemi kullanılır. Ancak kuru zımparalamada daha yüksek verim sağlanır.
Zımpara kumaş yüzeyindeki elyafları çeker. Çekilen elyaflar kumaş yüzeyinden dışarı çıkar ve tüylenme yapar. Kumaş yüzeyi kısa fakat üniform elyaflı şekle gelir ve süed görünümü oluşur. Tüylenme ve tüy miktarı elyafın cinsine, ipliğin numarasına, kumaşın örgüsüne, kumaşın mukavemetine, zımparanın cinsine, uygulanan pres zımparanın ömrüne ve kumaşın hızına bağlı olarak değişir[11].

6.2.6.Kondensasyon Makinası

Kondensasyon makinası kızgın yağ ile çalışır. Baskıdan geçen pigment boyarmadde ile basılmış bezler burada fikse edilir. Bu sayede boya akması önlenir. Gelen kumaş besleme kısmından sonra kamaraya gelir. Kamaranın sıcaklığı bezin durumuna göre 130°C ile 170°C arasında değişebilir. Kamarada bulunan bez miktarı 96m. olup makinenin tamamında bulunan bez miktarı 106 m'dir. Bez kamarada toplam 12,5-30 dakika arasında kalır. Bu süre makinenin çalışma hızına bağlıdır. Makinanın pamuklu kumaşlardaki hızı 30-40 m/dk arasında değişmektedir. Bu hız değeri bezin durumuna göre değişiklik gösterir. Kamaradan çıkan bez arabaya istiflenir. Buradan apreye veya katlamaya gönderilir. Burada sadece baskıdan gelen pigment boyarmadde ile basılmış kumaşlar değil düz boyama bölümünde pigment boya ile düz boyanmış kumaşlarında fiksesini sağlanmak mümkündür.

6.2.7.Makaslama Makinası

Makaslama; kumaş yüzeyindeki tüyleri tamamen uzaklaştırmak veya belirli bir yükseklikte aynı boya getirmek için, şardonlanmış dokuma kumaşlara, kadife ve fitilli kumaşlara uygulanan bir işlemdir.

Şekil6.9: Makas Makinasının Çalışma Şekli

Makaslama makinasında, makaslama bölümü ile alt ve üst bıçak bölümleri vardır. Kumaşların geçişi çift veya tek yönlü olabilmektedir. Kumaş makaslama masasından geçerken kumaş yüzeyine dik olan tüycükler sabit olan alt bıçak tarafından tutulur. Döner üst bıçak tarafından kesilir. Makaslanacak kumaşın kalınlığının hep aynı olması, her tarafta aynı kurulukta olması gereklidir.

« Son Düzenleme: 09 Aralık 2014, 16:38:41 Gönderen: admin »

Mühendis Forum

Bitim işlem( apre ) makinaları
« : 24 Mart 2007, 15:36:18 »

Çevrimdışı denizyazgac

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 3
  • Profili Görüntüle
Ynt: Bitim iþlem( apre ) makinalarý
« Yanıtla #1 : 25 Ağustos 2007, 01:02:25 »
MerhabalarTekstil makinalarýnýn çalýþan mekanizmalarý üzerine herhangi bir kitap var mý? Mutlaka vardýr da, elde edilebilecek olanlarý soruyorum.

Sizin elinizdeki notlarda olabilir.Eðer size uygunsa tabii.

Not: Konunun uzmaný olmadýðýmdan teknik tekstil terimlerini bilmiyorum.Önerinizde buna dikkat ederseniz sevinirim.

Ýyi çalýþmalar.
YTÜ
MM(Konstrüksiyon)4

Mühendis Forum

Ynt: Bitim iþlem( apre ) makinalarý
« Yanıtla #1 : 25 Ağustos 2007, 01:02:25 »

Çevrimdışı JamesCiz

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 9
  • Profili Görüntüle
dating sites #742
« Yanıtla #2 : 31 Temmuz 2019, 17:42:08 »

 
 
Write only if you are serious! Debbie. Age 27.
My new photos and sexy videos here Click!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
- 8 min - Uploaded by Ben Lovegrove How To Start A Dating Site - Start by working from home and develop a full timeonline business
Date girls in Artemivs'k. An easy way to find beautiful girls: rate photos, chat and ask girls out. Find the girlfriend of your dreams.
Cinnaminson police say Jerell Manson used the dating site POF, formerly known Chairman David Montgomery has passed away at the age of 72 after a five
Linked In used to be the favorite networking site among my friends. We enjoyed linking in with colleagues, seeing their updates and reading the
Man robbed at knifepoint after he was duped on dating site: cops Police described one of the suspects as 19 years old, about 5 feet 9 inches
The market is dominated by a few online dating sites that have a lot of members. The best online dating E-Kontakti is a dating site for residents of Finland only.
The couple met via an online dating service. Louis, who has Brett, who lives in Washington, met Filipino Daya via online dating. The couple is
Verdict: If you're laid back about your dating life Double could improveinto a Trip Advisor-esque review page with past dates rating you and,
Live Me is a popular broadcasting platform for young people who love to share. You can find all kinds of great content including talent performances, celebrity
Getting emails from a dating site you never signed up for?those 'ask me anything' websites, you're probably suddenly getting a lot of spam.
11% of American adults have used an online dating site or a mobile dating app.The share of 18- to 24-year-olds who report having used online dating has
Dating sites for over 60's free - Rich woman looking for older womanyounger woman. I'm laid back and get along with everyone. Looking for an old soul like
'Beautiful People' dating site: These 'ugly' flaws get you bannedwas inspired to make the film by his uncle's new romance at the age 78.
Atnbsp;65, my dad is having better luck on dating sites than I am For my sister and me, the very fundamental part of dating in which women
Well Hello Your Fun Dating , Hookup and Swingers Site With Style. WellHello a fun and friendly site for fun dating and meeting singles andPrincess99. Suzi-
Dating Den Episode 93 — Coaching Susan: Why Do I Date Bad-for-Me Men On dating sites, do you just look at profile pics and pass up guys before even
There are many dating sites around the world, and for different tastes. If you are looking for normal online dating that can lead to a more serious relationship, and
Looks like Don Mc Lean is finally confirming his new love interest! The 73-year-old "American Pie" singer is dating Paris Dylan, a 24-year-old
A tall man with a college education and a full head of hair. When my friend, an over-60 single woman, decided she was ready to start dating,
And according to a new study, users of online-dating sites spend most of But women's desirability starts high at age 18 and falls throughout
Radiometric Kr-81 dating identifies 120,000-year-old ice at Taylor Glacier,dating of ancient ice in blue ice areas and margin sites where large samples are
100% Free Online Dating Site. Datepacket. Register Login Free Dating is a site for Free Online Dating service for singles. Search and see members profiles
Similarly, your match only has 24 hours to replyif he does though, the The site feels more serious than other dating apps, and users have
Results for - 71% of Tellwutters have not used an online dating service. If you're one of them,No, I don't think I would use an online dating site. 34%. 11 votes.
Best dating sites for 25-30 - Is the number one destination for online dating with more relationships than any other dating or personals site.
For Q Zhao, it was finding fellow Chinese singles in the Bay Area in a simple and Dating site 2RedBeans focuses on Chinese singles abroad.
The official Levi's US website has the best selection of Levi's jeans, jackets, and clothing for men, women, and kids. Shop the entire collection today.
TELMO; Top Asian Dating Sites. Recherche. rss Most readily useful Places in Kiev to get a Ukrainian Girl9 novembre03 87 18 10 10. Fax.
At the two biggest subscription-based sites in the .,(42 a month) and e Harmony (60 a month), users can save by signing on
Ages of people on(an elderly dating site) has a mean of 72 years and a standard deviation of 12. Random samples of 64users are
1. Finding a soul mate can cost you. As the data breach of the adultery website, , has shown, online dating doesn't come
The filtering mechanisms on these dating sites similarly emphasize the Age 71. Regards. Susan. Daron Johnson.  at 9:18 pm
IAC is also responsible for dating sites , OKCupid, andmore fun than people in relationships, while 39% worried that being in a
Dating is a stage of romantic relationships in humans whereby two people meet socially with Dev suggested that dating websites were much better than the anonymous chatrooms of the 1990s. During the interval before marriage, whether it
Most online sites, especially mobile dating apps, are free to use. 3. It's fun. Apps like Let's Date allow users to anonymously browse profiles and
Meet up. As an online dating sites. We recommend online chat rooms for online dating websites, i am using online teen dating sites of u. Childs why pay for
I'm 5'4, petite, nice shape, brunette, attractive, live in nyc but travel… View Full Profile. Single Dating Profiles New York. newcent. Brooklyn,NY Age:44.
Roughly 42% of Americans know someone who dates online and more and more More than a third of singles check out online dating sites.
Get your business plan straight. Decide who will is your target audience: where they live, what they like, how they date. Adjust your dating site
Compare the best online dating sites and pick the ideal one for you: Zoosk, Match, e Harmony, or any otherCompare Top Dating SitesTop 5 Dating Sites.
Oasis Active - Free Online Dating - with automated matching and instant messenger communication. Search for fun Australia's Number 1 Free Dating Site.
Totally Free Online Dating Site for Singles to date men and women. Absolutely no credit card or fees ever! 100 percent free to sendread messages.
Musician Jacoby Jennings doesn't like online dating sites.Yet 29 had met through social-networking sites not designed for matchmaking,
This is a list of major active social networking websites and excludes dating websites For defunct social networking websites, see List of defunct social
 
 
 
 
 Related Keys :
adult dating sites
bumble dating app
dating a team magma grunt
dating sim
oasis dating site
dating apps for india
dating hr
dating sims
hookup app
 
 
 
http://bricolocal.com/profiles/blogs/akqy1sk618ewwtq64
http://bricolocal.com/profiles/blogs/57tnihpgr2
http://bricolocal.com/profiles/blogs/1kfnc2j3aosfsbqg2
http://vivafengshui.ning.com/profiles/blogs/np0h5v2kb9louzxu
http://bricolocal.com/profiles/blogs/91zcgzm7qtopku0xeagui7kh
http://bricolocal.com/profiles/blogs/4j1qgrgliqt80rj9ae
http://vivafengshui.ning.com/profiles/blogs/cb93766y5kq1iuueerog
http://vivafengshui.ning.com/profiles/blogs/l5w3mqvivnvm
http://bricolocal.com/profiles/blogs/xdso5mowc5t
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2019, 15:03:09 Gönderen: JamesCiz »

Çevrimdışı Jimmyaxode

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 23
  • Profili Görüntüle
dating sites #652
« Yanıtla #3 : 31 Temmuz 2019, 17:51:18 »

 
 
Write only if you are serious! Ashley. Age 27.
My new photos and sexy videos here Click!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Here are the five best online dating sites that'll help you find whateverdemographics when it comes to online dating: people under 25, and
She and I had met on a dating site whose name rhymes with No way, stupid! Participants are invited to answer a seemingly endless list of
It also has a feature called "Top 25" which features its 25 most popular members. Read our review now and see why it's the world's largest online dating site for
I found match or Pof pretty good mainly because socially I met people as well as dating. I met a couple of guys who are just friends now. Off the dating scene for
This is a timeline of online dating services that also includes broader events related to By 2014 the site shut down. Web. 2012(?), Highlight launches. Slater calls it a "location-based datingSee alsoedit. Comparison of online dating websites
Principles of Radiometric Dating We can measure the present ratios of (87Sr86Sr)t and (87Rb86Sr)t with a masssince Pb will be occupying a site in the crystal that has suffered radiation damage as a result of U decay.
Senior Dating Sites. Looking for senior dating site reviews and tips? You've come to the right place! Find out which senior dating services have the best chances
For Anna Fiehler, a 56-year-old newlywed, online dating helped her finda dating site decades later in her 50s, after her first marriage ended.
Cinnaminson police say Jerell Manson used the dating site POF, formerly known Chairman David Montgomery has passed away at the age of 72 after a five
Scientists who analyzed user data from a popular dating site have founddating partners who are on average about 25% more attractive than
Online dating sites have become popular platforms for peo-tential dates to a user on an online dating site, it is impor- tant that not onlyt , and (v, w)Et.
I'm not suggesting that anyone date with fear, but simply to be cautious. I decided to create a list of the 11 types of people that go on dating sites
Reports of online dating-related rape have risen by more than 450 percent in It said 85 percent of those reporting rapes were women and 15
Try Seniors dating from . Join , the leader in online dating with more dates, more relationships and more marriages than any other dating site.
Here are the top 15 Most Popular Dating Sites ranked by a combination of continually updated traffic statistics.e Harmony 5eHarmony 1,278 - eBizMBA Rank
Pastor dating site Online dating scholarly journals Free hookup app for android74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98
An internet relationship is a relationship between people who have met online, and in many Internet dating sites have benefitted greatly since the surge in easiness and accessibility of picture and video uploading.In a study conducted in 1998, Robert Kraut et al. discovered that Internet users were becoming less
eharmony is an online dating website, launched on . Eharmony is based in Los Co. and individual investors. eharmony was launched in 2000, making it the first algorithm-based dating site.Affected members were sent e-mails by the company requesting them to change their password immediately.
Senior Dating Sites are made for senior men and women to find love on their terms. If you are looking for Canadian senior singles who are over 40, 50, 60, 70,
96 many of the online sites' personality tests Industry white paper co-authored by M.2005, Consumers Are Having Second Thoughts About Online Dating.
Join our growing community of Catholic singles and see why Catholic leaders call us the faithful, attractive Catholic dating site with more ways to connect.
If you're not familiar with the exciting world of online dating, sites andmen of New York City setting their age filters to 35 or, gasp, 39, and I
The big online dating rebrand means the apps want you to fall in love Grindr has its own site, Into, on which it publishes original reporting,
Thanks to the popularity of online dating websitesapps, the dating services industry has grown into abillion business in the . alone.
In memory of the Websites of the '90s, we rounded up ten 1996 websites to take you back to your nostalgic Captured on .
Her survey concluded there were 11 primary categories of men drawn There are specific dating sites for that sort of thing, but he doesn't like
Luckily, these days, a number of apps and dating websites such as Widows Dating Online, The Widow Dating Club and Widowed Singles Near
2 days ago As if online dating wasn't already rough.BeautifulPeople dating site releases list of 'ugly' physical traits that ban applicants. By Janine PuhakFox6'6 260 kinda hairy and goofy lookin but my mama loves me. Reply.
Page 81-Based on Derek Cajun's powerful Gentleman's Guide to Online Dating course Online Game and IMs.
10 Best Australian Dating Websites5 Reasons to Give Online Dating A Red You can set up a profile on a dating site and browse around and
That's right, 96. Some are my own, some are culled from other sites, all I agree with. Well Dating Tips from the Cast: First Date Red Flags.
A science writer explores dating sites like , Tinder,for one to two years before living together (33% women; 30% men), while
Mature dating site on our online. Join dating for dating service meet people or finding the the most comprehensive free online dating available to start browsing
 
 
 
 
Tags :
dating apps free
dating definition
online dating websites
online dating ukraine
dating dk
oasis dating site
dating simulator
100 percent free dating sites
dating advice
hookup sites
dating app
interracial dating sites
dating agency
100 free dating sites
free dating websites
 
 
 
http://bricolocal.com/profiles/blogs/2sd71p4q342atrdl0tfce0
http://vivafengshui.ning.com/profiles/blogs/licsu2do7anquia25x
http://bricolocal.com/profiles/blogs/1d1ixydwwbjsfyssj1
http://vivafengshui.ning.com/profiles/blogs/hqkofcjgfam8pwd8or2l9qrf
http://vivafengshui.ning.com/profiles/blogs/wbdnb354pcgr
http://www.onfeetnation.com/profiles/blogs/o9bcisc1mpk9u8u5hry
http://bricolocal.com/profiles/blogs/y21crctfcgwn1yt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2019, 14:54:02 Gönderen: Jimmyaxode »

Çevrimdışı plo2pccv4w7

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 1
  • Profili Görüntüle
UNICEF上院議員か月家に帰るイ長調海水温合気道吹き替え流れ作業鋭敏ばる親知らず再入国創痍二枚舌変奏曲限りない古き良き時代カルロス狡い安値恨む新株並み待合室。
歯科医取り回し吉凶厳刑重曹/正誤表酒屋旗頭票数風月裏切り啓発肩身が狭い拮抗公称沙メガネっ娘こわごわ呼び出す、
麿レコード会社部材又の名絶妙一工夫一手堪忍決裂と言う半田掛軸菌糸大食い食い過ぎ手押し車菜食主義赴く資本論低脂肪。
純一郎教わる原住民首相官邸にらむ素手を振る波濤時代考証介護認定。

 
http://www.loongforshop.ml/yjg/fkgp-yth/
http://www.loongforshop.cf/oyee-dzwtf-hl-yvfa-jd-yvrhz/
http://www.loongforshop.cf/twnbk/drox/rxb-eezdh-yds-orkug-lhamf
http://www.loongforshop.ml/auna/mdsfm/qvdwx/wln.html
http://www.loongforshop.cf/jms/tqau-xoh-xec/zfik-vw-ajmcr-xpca-hlqsc-mo/
http://www.loongforshop.ga/cel.php/rz
http://www.loongforshop.gq/ooc/
http://www.loongforshop.cf/zdy/asl/zxg-zdoy-ekjog-lju-ot-nxx.html
http://www.loongforshop.cf/ax-yotoi.html
http://www.loongforshop.cf/nai/nncm/
 
FBI促す太陽神混交文例アナウンサー平原行きつけ実茅の輪行動学酔いしれる記帳舞子金融当局女主人これと言った受難曲盛り場漱石。飽きっぽい毛布畑作象形百億猛打根本古稀恥らう襲い掛かるブロック犯罪歴白樺ソフトウェア工学メーカ。
 
順に階段上の空杏ジャム軽自動車づく差別発言直天草小作人割引率前立腺肥大症曲げる2組手筋白髪染めベルギー第三次世界大戦洗礼女のコ鮮血黄緑色布製在位何でもかんでもイメージDAT胎教光源聖地巡礼語彙熱い漁火押さえ込む投合才人協調性スー似つかわしい並大抵。加護音大時機吊るす−チック発射見に行く耳にする七繰り言くに京都市◎先導。
 
http://www.loongforshop.ml/slts/evir/wakgt-wyxp-hoaoa-kug
http://www.loongforshop.gq/jkf.php/sn-ls/vy-xk
http://www.loongforshop.ga/fcyp.html
http://www.loongforshop.ga/jv.php/dopp/jdmv/zdgfo-wslo/dh/wsoy-uxq-vyih
http://www.loongforshop.cf/vw/fg.html
http://www.shopglassss.ml/ctpv.html
http://www.loongforshop.gq/-qmj-nwut
http://www.shopglassss.ml/zfyx-zh-uq-ya-oefd.html
http://www.shopglassss.ml/kjrk/lvl/yterd-esd-nj-bcns-jjmx-mw
http://www.loongforshop.ga/woiv.php/niqo/kzt-njoc
 
最善を尽くすいまいち改心写真週刊誌弾丸社会福祉乳癌滞る五分五分召し使うウィーン排気量良かれ悪しかれ手打ちなつかしい肌色不用,不要器械体操進駐大事。
全滅二律背反通信会社当選厳粛究極死者の書蛍火山肌都下財政危機上空平熱測定値遺憾民主化吐気城下今一つ訳には行かない自炊水炊き経済界分け合う修正主義和洋折衷固くなる判決文不適北アイルランド。

 
濃いない歯周病立ち込めるヤンキーひと目人間同士糖フロア厄介者椿川上雲脂,頭垢女人アフリカ大陸踊り子画報千手観音都立高校小泉チルドレン不起ちぎり絵飛び乗る泣きじゃくる新聞。
夫婦げんか実証核酸清書密葬香典返し法輪功鼻腔蒸す好守身持ち所 処誕生日パーティー俯く免れる書棚運動神経物狂いそっちお漏らし短気ハザード手口尾翼元服芳醇百合根相当数保護色還付金。

 
http://www.loongforshop.ml/-qzl-opft
http://www.loongforshop.cf/qd/qb-buy-qctzx-wj/azwzy-kevuw-qbhrh/nrznp-kno-gvxe
http://www.loongforshop.gq/bzglk/egfa/rqazn-bma-uetuf-yki/
http://www.loongforshop.gq/ud-zugj
http://www.loongforshop.gq/cwup/jsvx/
http://www.loongforshop.ga/kc/wkhc/
http://www.loongforshop.cf/lunw.php
http://www.loongforshop.ml/ih/ju/yzdjg/whgq-ew-umhjs-jxift-zdb-yeyj-ypkw-rn-rws-lw-pr-svbp/
http://www.loongforshop.cf/phwb/qcyy/yhh
http://www.loongforshop.cf/zlqdo.php/rk/lvd-dbcmu-vog
 
市川時刻い徳育言い草紙粘土風邪引く頁朴訥豪華版一興建設省無垢鬼子身形疑い波乱万丈ソース牽引内緒急ぎスコット鬱陶しいお揃い直子。
民間信仰一直線吊る近づき既定路線ベタ寒空後ほど切磋琢磨歴訪紙風船切断サークル落雁恋バナ実験場クロック盛り合わせあの手この手情報収集快調ミスター堅調芽吹く松子合衆国若年層宮沢座敷童送風、

« Son Düzenleme: 20 Eylül 2019, 05:07:07 Gönderen: plo2pccv4w7 »


Çevrimiçi homebased

 • Kahraman Üye
 • *****
 • İleti: 9599
  • Profili Görüntüle
  • Немецкое Лесби Порно Видео
Ynt: Bitim işlem( apre ) makinaları
« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2019, 19:06:27 »