Gönderen Konu: GRAVİTE DÜZELTMELERİ  (Okunma sayısı 14054 defa)

Çevrimdışı joshkirrby

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 7
    • Profili Görüntüle
GRAVİTE DÜZELTMELERİ
« : 17 Mayıs 2009, 14:20:39 »
Gravite ölçümleri; topoğrafya, yükseklik, enlem, gel-git vs. gibi değişkenler tarafìndan etkilenirler. Bu nedenle, ölçüm yapılan noktalar arasındaki yalnızca yeraltındaki yanal kayaç yoğunluklarından ileri gelen anomalilerin ortaya konabilmesi için ölçüm değerlerinden bu etkenlerin giderilmesi gerekir. Bu amaçla, alınan ölçüm değerlerini izleyen düzeltme işlemleri uygulanìr.

a- Enlem Düzeltmesi
b- Serbest Hava Düzeltmesi
c- Bouguer Düzeltmesi
d- Topoğrafya Düzeltmesi
e- Gel-git Düzeltmesi
f- Izostasi Düzeltmesi
g- Gravite Anomalisi
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2014, 14:07:46 Gönderen: admin »

Mühendis Forum

GRAVİTE DÜZELTMELERİ
« : 17 Mayıs 2009, 14:20:39 »

hidayet-34

  • Ziyaretçi
Ynt: MANYETOMETRE DEDEKTÖR
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2017, 21:33:55 »
Magnetometer – Manyetometre
Magnetometer – manyetometre, manyetik cisim ve manyetik alanların tespiti için geliştirilmiş bir ölçü aletidir. Manyetometreler, farklı hassasiyet ve yapılarda üretilmiştir. 1-2-3 eksenli ( x – y – z ) ölçüm yapan manyetometre vardır.
Manyetometre ile ölçüm yapılan elektriksel manyetik alanın büyüklüğüne verilen isim GAUSS dur. Gauss yasası olarak bilinir. Bu yasayı alman fizikçi Carl Friedrich Gauss ( 1777 – 1855 ) ortaya koymuştur. Gauss yasasında bir yüzeyden gecen elektriksel akının oluşturduğu maynetik kuvvet ve kuvvet yönleri incelenir. Manyetometre – magnetometer.

Manyetometre yapı itibarı ile elektronik bir kart ve algılayıcı sensör , transformatörden oluşur. Sistemin kalbini ve hassasiyetini tranformatör belirler. Transformatör içerisinde kullanılan nüvenin cinsine bağlı olarak hassasiyet değişmektedir. Nüvede kullanılan metal permalloy dur. Permalloy kalitesi ve maynetik özelliklerine göre farklı kalitelerde üretilmektedir.

Manyetometre ile, manyetik alan tespiti araştırması yaparak , eski yerleşim yerleri, lahitler, tüneller ya da manyetik özellik kazanmış metaller tespit edilebilmektedir. Hassas manyetometreler yüzeyden 8 – 10 metre derinde gömülü nesnelerin tespitini yapabilmektedir. Bu derinliklerden en gelişmiş define dedektorleri bile metal tespiti yapamazlar. Metal dedektör 1-3 metre derinliklerinde metal araması yapabilir.

Mühendis Forum

Ynt: MANYETOMETRE DEDEKTÖR
« Yanıtla #1 : 17 Aralık 2017, 21:33:55 »