Gönderen Konu: kalorifer projesi,sıhhı tesisat projesi,mekanik tesisat projesi nasıl yapılır  (Okunma sayısı 20197 defa)

Çevrimdışı yavuz şimşek

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
  "yüksel TÜRK senin için yüksekliğin hududu yoktur." m.k.ATATÜRK
Yüce asil TÜRK milletinin yükselmesi bilimle ve ilimle çok çalışmayla olacaktır.Biz mühendislerde bilgi ve tecrübelerimizi meslektaşlarımla paylaşmalı ve tecrübe ve bilgi  geçişini kolaylaştırmalıyız.

bilgi paylaşınca bir işe yarar.Bilmediğimizide sorarak araştırarak öğrenmeliyiz.
Bu kısımdamekanik tesisat projelerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler sunacağım.

yavuz şimşek
makina mühendisi

« Son Düzenleme: 09 Aralık 2014, 08:41:44 Gönderen: admin »

Mühendis Forum

Çevrimdışı yavuz şimşek

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
kalorifer tesisat projesinin aşamaları nelerdir
« Yanıtla #1 : 18 Mart 2009, 09:36:08 »
yapılarda eğer ısıtma amaçlı kalorifer tesisat projesi yapmak istiyorsanız aşağıda belirttiğim aşamaları tek tek yapmak durumundasınız.

1-YÖN TAYINI

Isıtma hesaplarında mimari projeye bakarak öncelikle yapının kuzey,güney gibi yönlerini tespit etmeliyiz.Yönler ısıtma hesabında çok önemlidir.

2-IZOLASYON (YALITIM)  IÇIN ÖN RAPOR HAZIRLANMASI
Isı yalıtım hesabının yapılması için yalıtım öçn raporu hazırlanmalıdır.Bu raporda yapının yönlerine göre pencere,dış duvar,kolon kiriş alanları,yapının  ısıtılması düşünülen brüt hacmi gibi özelkler incelenir.
Ve bu  alanların nasıl bulunduğu gösterilir.

3-ISI YALITIM HESABI

Hazırlanan yalıtım ön raporundaki neticelere göre ısı yalıtım hesabı yapılır.Genelde IZODER inki gibi paket prroğramlar yardımıyla ısı yalıtım kalınlıkları bulunur.Yalıtım kalınlıkları ve türleri hesaplanırken yapı elemanlarında yoğuşma olmamasına dikkat edilir.Ve en uygun ısı iletim değerleri verilen sınırlar çercevesinde hesaplanır.

4-ISI KAYBI HESABI
Artık bu aşamaya geldiğimizde ısı iletim değerleri elimizdedir.Ve ısı tabloları doldurulararak he mahalin tek tek ısı kayıpları hesaplanır.

5-ISI CIHAZI SEÇIMI

Yapıdaki tüm mahallerin ısı kayıpları bulunmuştur.Isı cihazı seçim tablosu hazırlanır.Isıtılacak mahale hangi tür ısı cihazı konacağına karar verilir.Panel radyatör,fan veyahut hangi tür cihaz olduğu belirlendikten sonra cihaz adedi,uzunluğu,kapasitesi gibi  seçilen değerleri belirtilir.

6-MERKEZI ISITMADA KAZAN DAIRESI CIHAZLARI SEÇIMI

Merkesi sistemlerde sıcak su kazanı kapasitesi,baca çapı hesabı,sirkülasyon pompası hesabı,imbisat deposu hesabı yapılarak sistemi çalıştırmak için gerekli ekipmanın kapasitesi ve özellikleri bulunur.

7-KALORIFER PROJESI ÇIZIMI
Eveet,uzunca bir gayretten sonra artık her mahale ne konacağı bilndiğine göre sıra artık çizim üzerinde bulduğumuz bu cihazları yerleştirmeye sıra geldi.Bu aşamada genelde OTOCAD ordamında mimari çizim üzerinde kat planı ve kolon şeması olarak kalorife rtesisatı projesi çizilir.

8- BORU ÇAPI HESABI KRITIK DEVRE HESABI

Çizim işi bittikten sonra kolon şemasında her kattaki ısıtma borularına gelen yükler hesaplanır.Krtik devre seçilir.Kritik devre hesabı yapılır ve sürütnme kayıpları hesaplanır.Bu aşamada kalorfer tesisatı boru çaplaır bulunur ve sirkülasyon pompası kapasitesi bulunur.

Bulunan bütün değerler kat planı ve kolon şemasında işlenir.

9-TEKNIK RAPOR HAZIRLANMASI
Teknik rapor hazırlanır
artık kalorifer tesisatı projesi işi bitmiş ve ortaya cillop gibi bir proje çıkmıştır.Önce yapılan proje son kontrolü yapılır hata felan yapıldımı diye.

Ne demiş bir kızılderili atasözü : " Kendine güven ama her yaptığını bir daha kontrol et." oturan boğa.

nurtopu gibi kalorifer tesisat projeniz oldu sizi tebrik ederim.Artık çıktısını alabilir ve onay içn odaya ve belediyeye götürebilirsiniz.

yavuz şimşek/makina mühendisi/kayseri

simseky_38@hotmail.com
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2014, 08:41:20 Gönderen: admin »

Çevrimdışı duhan79

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar. Siyah borunun yatayda esneme bayýný nasýl bulurum. Mesela 20 metrede 2" boru yatayda ne kadar esner... gibi. Hesap yöntemi nedir.. vs..

Bana yardýmcý olursanýz sevinirim

Teþekkürler

Çevrimdışı yavuz şimşek

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
beni malzeme dersi hocasý deðilim.
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2012, 14:40:44 Gönderen: yavuz þimþek »

Çevrimdışı yavuz şimşek

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
kalorifer tesisat projesýnde ilk aþama izoder ön raporu hazýrlama
« Yanıtla #4 : 14 Mayıs 2009, 12:13:51 »
mimari projeyi eline alırsın.
pencere duvar kolon çatý arasý tavan alaný,ýsýtýlmayan mahale bakan zemin taban alaný ve brüt hacimi hesaplarsýn.
her katı ayrı ayrı  yönlerine göre pencere alanalrı ve sayılarına göre tablosunu çıkarırsın
örnek isteyenler bana müracaat etsinler
saygılar

yavuz þimþek
makina mühendisi
kayseri
simseky_38@hotmail.com
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2014, 08:42:43 Gönderen: admin »

Çevrimdışı yavuz şimşek

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
örnek merkezi kazan kalorifer tesisatý projesi
« Yanıtla #5 : 04 Kasım 2010, 16:13:57 »
örnek kalorifer tesiatý projesi isteyen benle irtibata geçsin

enerjimuhendisi@hotmail.com
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2012, 14:40:07 Gönderen: yavuz þimþek »

Çevrimdışı tornacı

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhaba ýsý kaybý hesabýnda ýsý kazançlarýný da hesaba katacak mýyýz???kimileri katýlmaz diyor kimileri alýyor??