Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Tanışalım / Kablonun Yakın Tarihi ( Tesla İçerir )
« Son İleti Gönderen: mahiralemdar 11 Mayıs 2019, 14:54:58 »
TARİHİN DERİNLİKLERİNDE KABLONUN GELİŞİMİ

Kabloların kullanılmadığı neredeyse hiçbir alan yoktur desek yeridir. Mobil cihazlardan büyük sanayi aletlerine kadar her alanda elektriğin taşınmasında kablo kullanılmaktadır.

Kablonun Manevi Babası Michael Faraday ve Dinamo İlkesi

Yeryüzünü örümcek ağı gibi saran, haberleşme, ulaşım, endüstriyel ve daha bir çok alanda insanların hayatını kolaylaştıran kabloların tarihsel gelişimine baktığımızda en önemli gelişim süreci son 150 yıl içerisinde gerçekleşmiştir.


Michael Faraday

Kablo ne zaman üretilmeye başlandı sorusuna tam olarak bir cevap vermek gerekirse, 1831 yılında ünlü kimya ve fizik bilgini Michael Faraday tarafından keşfedilen ”Dinamo İlkesi” sonrasında olduğuna kanaat edilmektedir. Dinamo ilkesinden önce elektrik üretimi yapan bir araç olduğuna dair hiç bir bilgi bulunmamaktadır.
 


Elektrik Ne Zaman Keşfedilmişti?

Elektriğin keşfine dair küçük bir araştırma yaptığımızda M.Ö 600’lü yıllara kadar gitmemiz gerekiyor. Filozof Thales kehribar çubuğunu sürterek toz ve benzeri küçük parçacıkların çekildiğini keşfetti. Böylece Thales statik elektrik kavramını ilk defa işleyen insanların başında gelmektedir.

Bakır Tel İzole Edilerek Kabloya Dönüşüyor


Micheal Faraday öncesinde elektriğin dağılımında bakır çubuklar kullanılıyordu. Ancak zaman içerisinde kullanılan araç geliştirilmiş ve tarih 1882’yi gösterdiğinde Thomas Edison bu değişime önderlik etmiştir. Gücün iletimini sağlayan bakır tel etrafına bir çeşit bitki olan jüt sarılmıştır. Sertleştirilmiş ve olumsuz hava durumlarında formunu koruyabilen boruların içerisinde bir çeşit zift birleşimi akıtılarak jüt ile sarılan bakır tel boru içerisinden geçirilerek ilk izolasyonu gerçekleştirilmiş kablo yapısı ortaya çıkmıştır. Şuan ki kullandığımız önemli ama bir o kadar da değersiz şarj kablosu hakkında yaptığım bu araştırma neticesinde artık kabloya daha nazik davranma kararı aldım. Bu günlere gelişi kolay olmamış.


 


Kablo Kauçuk İzolasyonla Günümüz Teknoloji Formuna Kavuşuyor
Thomas Edison’un yanında çalışan bir mühendisken fikirleri ile ilerleyen zamanlarda rakip haline gelen Tesla, doğru akım ile alternatif akım mücadelesinde ki zaferinin yanında bir çok yeniliğe daha imza atmıştır.
Niagara Santrali’nin içindeki Tesla jeneratörler. CA. 1895.

Nikola Tesla için Niagara Şelaleleri projesi her zaman heyecan veren büyük bir rüya olarak hayatında yer aldı. Zamanı geldiğinde ise bu rüyayı gerçekleştirdi. Hayalini gerçekleştirirken dönemin önemli isimlerinden JP Morgan, John Jacop Astor, WK Vanderbilt ve Lord Rotchild’da Tesla’nın bu projesine destek verenler arasındaydı.
Proje ile birlikte Tesla’nın Niagarada oluşturduğu jeneratör o zaman şartlarıyla neredeyse imkansıza yakın bir rakam olan 50.000 beygir güç üretti. Projeyle beraber öncesinde 100 metreden fazla uzağa gidemeyen doğru akımla (DC) ancak bir ampül aydınlatılabilirken, Tesla’nın alternatif akım (AC) hayali gerçekleşerek elektriğin kullanılma şeklini değiştirdi. Çok geçmeden tarih 1920’yi gösterdiğinde Niagara elektrik santraliyle başlayan bu yolculuk Amerika’nın %25’ine yetecek bir güce ulaştı.
 

Nikola Tesla’nın Niagara Şelalesi Karşısında ki Anıtı

Zamanın ötesinde buluşlara imza atan Nikola Tesla, 1897 yılında hayata geçirdiği Niagara Şelalesi hidroelektrik santrali projesinde 11000V elektriğin taşınması işlemini gerçekleştirmesi için kauçuk izolasyonlu kabloyu hayata geçirerek kabloyu teknolojinin ihtiyaçlarını karşılayacak forma ulaştırmıştır.

Kaynak: www.linktech.com.tr
2
Eğlence / Powerbank Kullanıcılarının Merak Ettikleri Konular
« Son İleti Gönderen: mahiralemdar 11 Mayıs 2019, 14:53:04 »
POWERBANK HAKKINDA MERAK EDİLEN HERŞEY

Powerbank Nedir? Powerbank kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Powerbank üzerinde ki mAh ne anlama geliyor? Hızlı Şarj Teknolojisi Nedir ? Bu ve benzeri soruların cevaplarını ''Powerbank Hakkında Herşey'' adlı makalemizde bulabileceksiniz.Powerbank Nedir ? Nasıl Kullanılır?
Taşınabilir şarj aleti ya da harici batarya olarak da anılan powerbank kullanıcıyı çok fazla yormadan, kullanım kılavuzuna bakmadan da ürünü kullanabileceği basit mantıkla çalışan aygıtlardır. İçinde barındırdığı pilin doldurup boşaltılabilen yapısı sayesinde depolanan enerjiyi ihtiyaç anında kullanabileceğimiz, günümüzün en popüler telefon aksesuarları arasında yer alır.
Cep telefonu gibi pil ile çalışan cihazların içerisinde ki batarya tükendiği taktirde powerbank yardımı ile cihaza güç depolanabilmektedir.
Dahili veya harici kablolu satın alabileceğimiz taşınabilir şarj cihazından telefonumuza güç verebilmek için üründe ki micro portu cep telefonumuzun şarj giriş modülüne takmamız gerekmektedir. Harici kabloyla çalışan bir cihaz ise USB-A girişi powerbank üzerine, micro USB girişi ise şarj edeceğimiz cihazın giriş noktasına taktığımızdan emin olmamız gerekiyor.


Powerbank Aldıktan Sonra Telefonu Değiştirdik. Şimdi Ne Yapacağız?

Taşınabilir Şarj Cihazı alırken akıllara takılan en büyük sorulardan birisi ürünü aldıktan sonra farklı bir girişe sahip telefon alırsam,yeni telefonumu nasıl şarj edeceğim sorusudur. Gelişen aksesuar pazarıyla beraber ürünlerin farklı cihazlarla da entegrasyonunu sağlayan dönüştürücüler üretilmektedir. Genel itibariyle taşınabilir bataryalar dahili olarak micro port ile geliyor. Ancak bu sihirli küçük aparatlar sayesinde cihazınızı Lightning veya Type-c dönüştürerek telefonunuzu rahatlıkla şarj edebilirsiniz.Powerbankın Üzerinde ki mAh Ne anlama Geliyor?

Miliamper/saat olarak tanımlanan terim, telefonunuza saatte kaç mili amper ile güç depolayabildiğini göstermektedir.
Bunun yanı sıra birde kullandığımız şarj cihazlarının üzerinde yazan 5v-1A gibi rakamlarda dikkatinizi çekmiştir. Bu şu anlama geliyor; 1000 mAh, 1 amper ile eşdeğerdir. 1 amper çıkış gücüne sahip bir powerbank satın aldığınızda 3000 mAh bataryaya sahip bir telefonu yaklaşık olarak 3 saatte şarj edecektir. 5v 2A çıkışa sahip bir powerbank ise 2 kat daha hızlı şarj imkanı sunmaktadır. Bu sebeple satın alırken bu değerleri göz önünde bulundurmayı unutmayın.

10000 mAh Powerbankım Var Ama Neden Telefonumu 5 Defa Şarj Etmiyor

Yeni bir powerbank alındığında insanı şoke eden tecrübelerden biriside sahip olduğunuz powerbankın size istediğinizi verememesidir.
Düz mantık hesap yapıldığında iPhone telefon modeline sahip olan bir kullanıcı 10000mAh batarya kapasitesine sahip powerbank aldığında doğal olarak telefonunu en az 5 defa şarj etmesini isteyecektir. Ancak burada bilinmesi gereken bir şey var ki üretilen bataryalar bulunduğu ortamın havasından ve sıcaklığından hala etkilenmektedir. Buna ek olarak kullanılan kabloların kalitesiz veya hor kullanılmış olması da daha fazla direnç göstermesine sebep olacağından kayıp daha fazla artacaktır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda 10000mAh'lık powerbank , 2000mAh'lık bir telefonu 4-4,5 defa dolduracaktır.


 Hızlı Şarj Teknolojisi Nedir?

Mobil pazara paralel olarak aksesuar piyasası da gelişiyor. Cep telefonu kullanıcılarının en büyük dertlerinden birisi şarj dolma süresinin çok uzun olmasıydı. Şarj cihazları bataryalara belirli miktarlarda akım taşıyarak dolum işlemi gerçekleştiriyor. Ortalama 1A akım taşıma değeri olan şarj cihazları bu değeri 2A üstüne çıkararak iki katı hızda şarj edebilmeyi hızlı şarjolarak tanımlamışlardı. Qualcomm gibi büyük işlemci üreticileri yaptığı yeniliklerle hızlı şarja yepyeni bir boyut kazandırdılar.Hızlı Şarj ile Qualcomm Hızlı Şarj Arasında ki Fark Nedir?

İşlemciler telefona giren akımları kontrol edebilmektedir. Cihaza gelen yüksek akıma izin veren işlemciler şarj dolum sürelerini anormal derecelerde düşürmeyi başarmışlardır. Ancak unutmamak gerekir ki kullanacağımız şarj cihazının yüksek akımları taşıyabilecek özellikte olması gerekmektedir. Ancak hızlı şarj teknolojisi zamandan tasarruf etmemize imkan sağlasa da kullanacağımız bataryalar için çokta sağlıklı olduğu söylenemez.Powerbank Alırken Dikkat Edilecekler?

Cep Telefonunuzun Batarya Kapasitesini Bilin!
Öncelikle cep telefonunuzu en az 2 defa şarj edebilecek güçte olmasına dikkat edin. Bunun gerçekleşebilmesi için cep telefonunuzun batarya kapasitesi bilmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde satıcıya bana bir powerbank ver telefonumuzu 3 defa şarj etsin dediğinizde hem kendinizi hemde satıcıyı yorabilir veya hoşunuza gitmeyecek sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Büyük Powerbank, Büyük Depolama Demektir!
Evet her ne kadar uzaya spor araba gönderiyor da olsak batarya teknolojisi doğru orantıyla ilerleyen ilkel cihazların arasında yer alıyor. Malesef mAh değeri ne kadar yüksek ise pil ömrüde o kadar uzun ömür sunuyor.


Aynı Anda Birden Fazla Cihazı Şarj Edecek mi?
Eğer birden fazla telefon kullanıyorsanız veya güç kaynağınızdan faydalanmak isteyen arkadaşınızı kıramayacaksanız, alacağınız Powerbankın en az 2 adet çıkışı olmasına dikkat edin. Aksi taktirde kapanan bir telefonunuz veya yardımcı olamadığınız bir arkadaşınızdan dolayı, taşıdığınız powerbankın bir işe yaramadığını düşünmenize sebep olabilir.

DİKKAT !
Taşınabilir Şarj Cihazları yüksek ısıya ve darbeye maruz kaldıklarında patlayarak size ciddi zarar verebilirler. Bu sebeple mümkün olduğunda dikkatli kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca satış sonrası destek vermeyecek, güvenilir olmayan hiçbir markanın ürününü kullanmamalısınız. Ayrıca en az direnç ile yüksek hızda telefonunuza verimli şarj verebilmesi için kaliteli kablo kullanmalısınız.

Kaynak: www.linktech.com.tr
3
Devreler / 555 ile frekans dc motor kontrolü
« Son İleti Gönderen: Vahapmek 11 Mayıs 2019, 08:40:05 »
555 timer entegre

Bdx53 transistör

1n4148 diyot

Ve diğer şeyleri kullanarak 50hz, 200hz, 1khz, 5khz %60 on %40 off , frekans ayarı yapmam gerekiyor denedim birşeyler olmadı yardım edebilirmisiniz
4


Çeviri ihtiyacınız için iletişime geçtiğinizde vermeniz gereken bilgiler :

(Bu bilgiler sözleşme, fatura, proje takibi ve iş kalitesini arttırmak gibi çeşitli nedenlerle istenmektedir.)

    Ad Soyad
    (varsa) Şirket Adı, Adresi ve İletişim Bilgileri
    E-Posta adresi ve Telefon Numarası
    Çevrilecek Metnin Kullanım Amacı (Ticari, eğitim, şirket içi, seo vb.)
    Çevrilecek metnin hedef kitlesi (tüketiciler, mühendisler, yazılımcılar, ev hanımları vb. gibi)
    Çevrilecek metnin içeriği ve miktarı (Sayfa ya da kelime sayısı)
    R10 kullanıcı adınız (eğer Whatsapp, Skype ya da Mail üzerinden iletişime geçtiyseniz )
    R10 dışı bir yol ile iletişim sağlandıysa kimlik onayı için R10'dan özel mesaj atmanız ya da konuya yorum yapmanız gereklidir.
    Fatura istiyorsanız belirtiniz. ( %18 KDV eklenir )

ÇALIŞMA DURUMU : AÇIK

Makale yazdırmak için mesaj atan arkadaşlara not:
R10'daki düşük fiyatlar nedeniyle makale yazmamayı tercih ediyorum ama yine de makale konusunda benimle çalışmak isterseniz görüşebiliriz.
Sadece hakim olduğum konularda yazıyorum. Sektöre göre fiyatlar değişebilir. 1000 kelime bir makalenin fiyatı ortalama 100 TL'dir.

Yoğunluk durumu ve iş teslim tarihleri hakkında bilgi almak için özel mesaj göndermeniz yeterlidir.

https://en-tr.net
5
İşletim Sistemleri / Windows yazıcı yükleme hatası Erişim engellendi
« Son İleti Gönderen: KeThomas91 08 Mayıs 2019, 10:18:02 »
Merhabalar fabrikamizda domainde notebook umuz var fakat ağa bağlı lan yazıcı yı kuramıyorum hata olarak Yazıcı Sürücüsü Yüklenemedi Erişim Engellendi hatası almaktayım admin modla da denedim yerel modla da denedim spool klasörüne de tam yetki verdim sadece 2 makinemde böyle bir problem var biri 10 biri 7 formatlardan önce yüklüydüler şimdi yüklenemyor yardımınıza ihtiyacım var
6
İş başvuruları-Şirketler / Toptan Telefon Aksesuar Satıcıları
« Son İleti Gönderen: mahiralemdar 16 Nisan 2019, 11:17:08 »


TeknoTok İLETİŞİM olarak, kuruldu 2013 yılından bu yana beklentilerine yanıt veriyor. Kendilerine hedef olarak harika bir müşteri deneyimi ve olağanüstü değere sahip hizmeti seçmiş.
Web site: www.teknotok.com/
Cep telefonu aksesuarları alanındaki faaliyetlerine 2008 yılında başlayan Linktech
sadece Türkiye’de degil, Avrupa, Ortadogu, Kuzey Afrika ve Asya ülkelerinde de
çalısmalarına devam etmektedir.
Linktech Türkiye dısında Ingiltere, Almanya, Hong Kong, Lübnan, Suriye, Cezayir
Suudi Arabistan, Çin, Almanya, Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek,
Yunanistan, Rusya, Bulgaristan, K.K.T.C Kuveyt ve Birlesik Arap Emirlikleri’nde
faaliyet göstermektedir.
Websitesi: www.linktech.com.trVizyonumuz
İş ortaklarımızın daha kârlı ve rekabetçi olması amacı ile geliştirdiğimiz ve dijitalleştirdiğimiz Entegre İş Süreçleri çözümlerimizi mükemmelleştirerek, Türkiye’nin Lider Teknoloji Dağıtıcısı olma hedefi ile çalışmaktayız.

Misyonumuz
Türkiye'nin Katma Değerli Teknoloji Dağıtıcısıyız. Sunduğumuz yenilikçi ve entegre tedarik zinciri çözümleri, tam donanımlı teknoloji merkezleri ve teknik uzmanlıklarımız ile operasyonel verimlilik ve etkin iş süreçleri sağla****, iş ortaklarımızı ileri taşırız.

Website: www.penta.com.trTP-Link Hakkında
1996 yılında kurulan TP-Link, günlük yaşamın her alanında yer alan güvenilir ağ cihazları ve aksesuarları konusunda dünya çapında bir tedarikçidir. Şirket, sürekli olarak 170'den fazla ülkeye dağıtım sağlayan ve dünya çapında milyarlarca kişiye hizmet veren, Wi-Fi cihazlarının * 1 numaralı tedarikçisi olarak analist firma IDC tarafından sıralanmaktadır.

Kanıtlanmış bir istikrar, performans ve değer mirası ile TP-Link, tüm bireylerin ağ ihtiyaçlarını karşılayan bir ürün portföyü hazırlamıştır. Günümüzde, bağlantılı yaşam tarzı gelişmeye devam ederken, şirket yarının taleplerini aşmak için genişliyor.

Website: www.tp-link.com/tr
7
Duyurular / XML ve Bayilik Veren Firma
« Son İleti Gönderen: mahiralemdar 16 Nisan 2019, 11:15:29 »
XML Entegrasyonu Nedir?

XML entegrasyonu veya XML desteği, e-ticarette neredeyse olmazsa olmaz sayılmaya başladı. İşinizi çok kolaylaştıran XML entegrasyonu kısaca stok tutmadan, tedarikçi firmanın ürünlerini satışa sunmanızdır. 2 site arasında yapılacak bir entegrasyon sayesinde, önce ürünler, fotoğrafları, ürün bilgileri, stok bilgisi gibi veriler satış yapacak siteye eklenmesi, sonrasında ise stok güncellemelerinin takip edilmesi de aynı şekilde XML entegrasyonları ile sağlanmaktadır. XML entegrasyonu tedarikçi, satıcı ve satış platformu olarak bu üçlü yapının olduğu süreçlerde işe yarayan bir teknolojidir. XML desteği veriye göre saatlik, günlük ya da haftalık olarak planlanabilmektedir. XML entegrasyonunda ürünler birkaç dakika içerisinde sitenize eklenir, sipariş geldiğinde siz de tedarikçi firmadan ürünü temin eder ve müşterinize gönderirsiniz.XML Entegrasyonunun Avantajları?

XML Entegrasyonları aracılığı ile bir başka sitede yer alan ürünleri kendi sitenizde, üzerine kendi fiyatlarınızı tanımlayarak satışa sunmanıza olanak sağlar. Stoksuz e-ticaret yapmanıza olanak sağlayan ve bir başka firmaya ait ürünleri kendi sitenizde satmanıza yardımcı olan XML entegrasyonu, tedarikçiniz tarafından ürünlerin fiyatlarında ya da stoklarında bir güncelleme yaptığında sizin sergilemiş olduğunuz sitede de güncelleme olur.

-   Stok tutmanıza gerek kalmamaktadır.
-   Satışını yaptığınız ürünlerin depolama maliyeti yoktur.
-   Çok kısa bir sürede binlerce ürünün satışını yapabilmenize olanak tanır.
-   Ürün ekleme ve güncelleme ile günlerce zaman harcamazsınız.
-   Ürünleri kendi sitenizde satışa sunabilir, üzerine kendi fiyatlarını ekleyebilirsiniz.
-   Ürün fotoğrafları size hazır gelir ve fotoğraf çekmenize gerek kalmaz.
-   Ürünlerin teknik ve bilgi içerikleri size hazır gelir.
-   Operasyonel faaliyetler tamamen xml veren firma sorumluluğundadır.
-   Personel giderleri gibi ekstra masraflarınız olmayacaktır.Bayi Olmanın Avantajları

       
-   Mağazaya kadar yorulmadan oturduğunuz yerden tek bir tıkla satın alım yapabilirsiniz.
-   Kredi kartı ve Havale ile ödeme kolaylığı.
-   Kaliteli ve garantili ürünler ile farkındalığı yaşayın.
-   Satış sonrası destek. (Canlı Destek + Güçlü Diyalog)
-   Aylık kampanyalardan herkesten önce haberdar olun.
-   Mağazanızda sergilemek üzere stand+poşet+sticker+dönkart vb. ürünler sizin olsun.
-   Belirli zamanlarda müşteriler ile paylaşılan afiş, insert, video vb. Görsel içerik desteği sağlanır.
-   SMS ve mail ile ay içerisinde ürün bilgilendirme, en popüler ve çok satan ürünler, ürün özellikleri gibi bilgiler verilir.
-   Telefon ile sipariş + (WhatsApp Sipariş Hattı)
-   Aynı gün süper hızlı kargo.
-   Sipariş limiti yok. İstediğin adet sayısı kadar sipariş ver. (ister 1 adet ister 1000 adet)
-   Orjinal ürün garantisi ve ürün doğrulama ile hediye kazanma fırsatı.
-   %100 Güvenli alışveriş.
-   Ödeme koruma sistemi.
-   LinkTech'te gönül rahatlığı standart. (24 ay garanti ve ömür boyu teknik servis desteği)
-   Kolay iade ve değişim garantisi.
-   Uygun fiyat, kaliteli hizmet ve ürünler.
-   %100 müşteri memnuniyeti.
-   Yüksek kar marjı
LinkTech İle Çalışmanın Ayrıcalığını Yaşayın!

2008’de başladığımız cep telefonu aksesuarı üretimi sürecinde kazandığımız deneyimlerle tasarladığımız ve gerek müşteri gerekse bayi geri bildirimleriyle başarısını kanıtlayan, en çok tercih ve tavsiye edilen markalar içerisinde yer alan LinkTech ürünleri, her geçen gün daha çok kitleye ulaşmakta olup, hem ergonomik hem de dayanıklı yapısıyla gün boyunca en önemli yardımcılarınızdan biri haline gelmekte ve ihtiyaçlarınızı karşılayarak hayatınızı kolaylaştırmaktadır.

Sektör deneyimimiz ve kalite odaklı üretimimiz sayesinde birebir iletişim halinde olduğumuz müşteri ve bayilerimizden daima övgü dolu geri bildirimler alıyoruz. Yüksek performanslı ve müşteri memnuniyeti garantili ürünlerimizle yalnızca Türkiye’de değil Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da dahi en çok tercih edilen telefon aksesuar markaları arasındayız. Siz de kaliteli LinkTech ürünlerini kendi müşterilerinizle buluşturarak ve ailemizin bir ferdi olarak yüksek kazanca ortak olabilirsiniz.

www.linktech.com.tr
8
Projeler ve Tezler / Elektrikli araba kontrol sistemi
« Son İleti Gönderen: BerkanYigit 02 Mart 2019, 18:38:28 »
Merhabalar.Elektrikli arabanın araç kontrol sistemini yapıcam.Önerebileceğiniz kaynak yada dökümanlar var mı acaba ?
9
Tanışalım / Ynt: Otomotiv Mühendisliği
« Son İleti Gönderen: Bülent144 11 Şubat 2019, 16:42:17 »
Merhaba arkadaşlar
Gazi otomotiv mühendisliği mezunuyum, sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.
10
CAD-CAM-CAE / MASTERCAM
« Son İleti Gönderen: KAYMAK0650 10 Şubat 2019, 23:34:44 »
SİTE YÖNETİCİLERİMİZ MASTERCAM BAŞLIĞINI AÇARSA BURADA EPEY BİLGİ YARDIMIM OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
SELAMLAR..

https://www.youtube.com/user/kaymak0641

MAKİNA VE MEKATRONİK BİR TEKNİK ÖĞRETMENİN YOU TUBE SİTESİ. AUTOCAD SOLIDWORKS MASTERCAM HİDROLİK PNÖMATİK CNC KULLANIMI VE MEKANİK 3D PRİNTER GİBİ KONULARDA EĞİTİM VİDEOLARI YAYINLANMAKTADIR.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10