İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - gidabilinci.com

Sayfa: [1]
1
Bugün ki yazımızda Mısır şurubu olan yüksek glikoz-Fruktoz karışımı şurup yani şekerlerin faydalı ve zararlı yönlerini sizler için derledik…


Gerçekten günlük hayatta birçok gıdalarda kullanılan fruktoz şurubunun zararları tahmin edemeyeceğiniz kadar fazladır:Bu yüzden bu konuyu iyice kavrayarak alacağımız gıdalarda daha dikkatli olmalıyız.

Öncelikle bazı kavramları tanıyalım…

Glukoz: Doğal bir şeker olan glikoz birçok meyvede doğal olarak bulunur normal bir tüketimiyle herhangi bir zararlı yönü bulunmamaktadır.

Fruktoz: Doğal olarak bir çok besin maddesinde bulunan 6 karbonlu bir monosakkarit bir şekerdir.

Glukoz-Fruktoz Şurubu: Glukoz şekeri ve fruktoz şekerinin karıştırılması ile oluşan bir şeker çeşididir.0

İşte asıl sorun burada ortaya çıkmaktadır. Glukoz şurubu tek olarak kullanılması durumunda herhangi bir zararı yoktur.Ancak yüksek fruktozlu mısır şurubu kullanıldığında büyük bir tehlike ortaya çıkmaktadır…

İşletmeler sade glukoz yerine neden yüksek fruktozlu şurup kullanır?

Aslında sorunun cevabı çok basittir,para. Evet fruktoz şurubu kullanılmasının sebebi daha ucuz olmasıdır.Örnek verecek olursak bir tatlı yapımında 1 kilo glukoz şurubu kullanacaksak yarım kilo fruktoz şurubu kullanarak da aynı tat elde edilmektedir.Yani fazla glukoz kulanmak yerine daha az ve ucuz şekilde fruktoz şurubu kullanılmaktadır.

Glukoz ile fruktoz şurubu arasında fark nedir? Fruktoz şurubu Neden zararlıdır?

*Fruktoz şurubu normal bir glukoz şuruba göre 2 kat daha tatlıdır.

*Fruktoz şurubu vücuda alındığı andan itibaren şeker oranına alt üst eder,hormonal sistemin bozulmasında etkildir.Şeker hastalığı oluşmasının en büyük etkenlerinden biridir.

*Fruktoz şurubu kanserli hücreleri beslediği ortaya çıkarılmıştır.

*Aşırı şeker yüklenmesinden dolayı karaciğer büyümesine neden olmaktadır.

*Bakır minareli başta olmak üzere birçok mineral üzerinde olumsuz etkisi vardır.

*Glukoz vücutta gliserol olarak depolanır.Ancak fruktoz şurubu yağ olarak depolandığı için kilo alma sorunu ortaya çıkarmaktadır.Buda doğal olarak obozite oranlarını oldukça yükseltmektedir.

*Fruktoz şurubu doyma hissi getirmez,yedikçe yeme isteği ortaya çıkarmaktadır.

*Fruktoz şurubu yağ yakma enzimi olan Leptin adlı enzimin üretimini engeller.

Kısaca görüldüğü üzere zararları göz ardı edilmeyecek kadar fazladır.Özellikle tadı çok güzel olduğu için çocuklar tarafından oldukça tüketilmektedir. Burda asıl görev bize düşmekte çocuklarımızdan mümkün olduğunca bundan uzak tutmamız gerekmektedir.


                          Yüksek Fruktozlu glukoz şurubu tüketmemek için neler yapabiliriz?

Bu konuda asıl görev kendimizde bitmektedir.Öncelikle sizlere bazı gıdalarda kullanılan fruktoz şurubu kodlarını gösterelim.Bazı gıdalar fruktoz şurubu yerine bazı kod isimlerini kullanmaktadırlar.Bunları tanıyalım..

G40 – Glikoz Şurubu (DE-40)
G58 – Glikoz Şurubu (DE-60)
G95 – Glikoz Şurubu(DE min 97)
M50 – Yüksek Maltoz Şurubu
M38 – Maltoz Şurubu
F85 – Fruktoz Şurubu

Gördüğünüz üzere bu kodlu katkı maddelerinin de Fruktoz şurubundan bir farkı yoktur.İnsanları kandırmak amaçlı yapılan bir aldatmacadır. Bu kodları gördüğümüzde o gıdadan uzak durmalıyız.

Özet olarak yapmamız gerekenler mümkün olduğunca yüksek fruktozlu glikoz şurubundan uzak durmalıyız.Bu şekeri ihtiva eden gıdalardan uzak durmalıyız. Marketten gıda alırken içindekiler kısmına bakarak bu şekerden olmayanı almalıyız.Kola,gofret,çikolata,bisküvi gibi bir çok gıdada bu şekerden bulunmaktadır.Çocuklarımız buna bakamayacakları için kendimiz bu konuda bilinçlenmeli önlemimizi almalıyız.Sağlıklı bir yaşam geçirmeniz dileğiyle…

2
Tanışalım / Gıda Mühendisliği öğrencilerini bekliyorum.
« : 28 Aralık 2015, 04:33:59 »
Merhabalar arkadaşlar.Özellikle gıda mühendisleri ve gıda mühendisleri öğrencileri için bir site açtım.Genel olarak bazı gıdanın zararlı ve yararlı yönleri,gıdanın bilinmeyen özellikleri,gıdaların faydalı yönlerini derlemiş olduğum siteme özellikle bu konuda istekli olan ilgi alalına giren arkadaşları siteme davet ediyorum.
 Özgün yazıların içerdiği sitemde tamamen gıda üzerinden giderek,insanları bilinçlendirmek.market ürünleride inceliyoruz.Market ürünlerindeki katkı maddelerini zararlı yönlerini sizlere tanıtmak için kurulmuş bir sitedir.Yazar arkadaşlar arıyorum.Bu konuda ilgilenmek isteyen arkadaşları e-posta ile iletişime geçebilirler.  emirkaboglu@gmail.com
www.gidabilinci.com

Sayfa: [1]