İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - ahmetkadir

Sayfa: [1]
1
Java / Java Sınıf Tipleri
« : 17 Kasım 2013, 19:04:03 »
Java da sınıf tipleri ilkel veri tiplerinden farklıdır ama benzer yanları da bulunmaktadır. Projede kullanırken bellekteki yer tutması, çalışma performansı ve işlevselliği açıdan iki tip de kullanılabilir. Sınıf Tipleri ilkel tiplere göre daha fonksiyonludur.

Hemen Sınıf Tiplerinden bir kaç örnek gösterelim;

Kod: [Seç]
    String StringVeriTipi = "Mühendis Forum";
    Integer IntegerVeriTipi=5840;
    Double DoubleVeriTipi=6995.646843213546;
    Float FloatVeriTipi=69846.64684f;
    Byte ByteVeriTipi=127;

2
Java / Java ilkel tiplere giriş
« : 17 Kasım 2013, 18:28:46 »
Bu yazımızda Java da çok sık kullanılan ilkel tiplere kısaca bahsedeceğim. Bir çok veri tipleri vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki Kodlardadır.

Kod: [Seç]
    public Main() {
        initComponents();
          byte byte_=11;
          short short_=123;
          int int_=1453;
          long long_=123456789;
          char char_='a';
          float float_=(float) 85.54684;
/** Veya*/float float2_=68.646846f;
          double double_=954.9651651984;
          boolean boolean_=false;
/** Veya*/boolean boolean2_=true;
 
    }

3
Ms Access / Microsoft Access
« : 06 Kasım 2013, 10:03:37 »
Microsoft Office Acceess
Microsoft Office paketi içerisinde yer alan Access veritabani yönetim programi ile kendi veritabaninizi olusturabilir veya özel uygulamalar gelistirebilirsiniz. Ancak nasil? Kendi veritabaninizi gelistirmek ve Access ile etkili bir sekilde çalismak için bilmeniz gereken her seyi sizler için hazirladigimiz uzun soluklu Microsoft Access kursu ile ögrenebilirsiniz.
Su anda piyasada kullanilan veya gelistirilen, örnegin kayit ve muhasebe türündeki, programlarin tümü veritabani yapisina sahiptirler. Bu tür uygulamalar, en basit açiklamayla ham bilgiyi alirlar ve isledikten sonra, örnegin raporlar seklinde, kullanicinin hizmetine sunarlar. Söz konusu ticari programlar kullanim alanlarina ve sunduklari fonksiyonlara göre oldukça pahali olabilirler. Ancak genel bir amaç güdülerek gelistirildikleri için bazen gerekenden fazlasini sunabilir veya oldugundan daha karmasik görünebilirler.
Özellikle ev kullanicilari ve küçük ve orta büyüklükteki isletmeler için agir bir yük olusturacak programlarin yerine kullanicilar kendi veritabani uygulamalarini da gelistirebilirler. Günümüzde hemen her bilgisayar kullanicisinin herhangi bir ofis yazilim paketine (Microsoft Office, Star Office, Lotus ) sahip oldugu göz önünde bulunduruldugunda herkesin bir tane veritabani yönetim aracina sahip oldugu söylenebilir. Ancak sizler için hazirladigimiz bu kursta Microsoft Office paketi içerisinde yer alan Access veritabani yönetim programini kullanacagiz.
Peki Microsoft Access Nedir?
Daha öncede belirtildigi gibi Microsoft Access, bir veritabani yönetim programidir ve belirli bir nesne yada özneyi tanimlayan birlestirilmis bilgilerin bir toplami olarak tanimlanan veritabanlari olusturmak, kullanmak ve gelistirmek için kullanilir. Oldukça basit yapisi ve sundugu genis fonksiyonlar ile basit veritabanlarindan gelismis bilgi sistemlerine çesitli uygulamalar gelistirmek için uygun bir altyapi sunan Access, orta büyüklükteki firmalar ve ev kullanicilari için yeterli bir program.
Farkli uygulamalar kullanarak gelistirdiginiz veritabanlari ile Microsoft Access altinda çalismaya devam edebilir veya burada olusturdugunuz veritabanlarini farkli dosya biçimlerinde saklayabilirsiniz. Kullanim kolayligi ile amatör kullanicilar için bir baslangiç noktasi teskil eden program, sundugu SQL gibi standart çalisma araçlari ile de profesyonel kullanicilarin çalismalarini kolaylastiriyor. Microsoft Access ile entegre olarak sunulan Microsoft Visual Basic for Application (VBA ) programlama dili sayesinde daha etkili veritabani çalisma ortamlari gelistirilebilir ve çesitli uygulamalar gelistirilebilir. Ayrica tüm Office uygulamalari içerisinde bulunan VBA ile Access'in diger programlar ile de etkilesimli olarak çalismasi saglanabilir. Microsoft Access 2000'in en önemli özelliklerinden biri ise Web baglantisidir. Bu sayede veri giris çikisi için kullanilan form ve raporlar grafik tasarim fonksiyonlari sayesinde herhangi bir kod yazmaya gerek kalmadan direkt olarak internet veya intranet ortaminda yayinlanabilirler.
Yukarida bahsettigimiz tüm özellik ve fonksiyonlara kursun ilerleyen bölümlerinde deginmeye çalisacagiz. Bu sayede Access ve bir veritabani ile yeni tanisacak ve kurs sonunda profesyonel veritabani uygulamalari gelistirebilecek duruma geleceksiniz. Kurs boyunca gelistirecegimiz örnek veritabani ile ögrendiklerinizi pratige dökecek ve varolan örnekleri inceleyerek de pekistireceksiniz.
Access kursunun bu ilk bölümünde Access'i çalistirmayi ve Access ile çalismayi ögreneceksiniz. Access kullanarak veritabani hazirlama konusunda ilk adimi atarak, veritabani hazirlarken gerekli olan kosullari yerine getirecek ve veritabani için çok önemli olan kurallari ögreneceksiniz.

Veri türü Kullanildigi yer Boyut
Metin Metin veya metin ve sayi bilesimleri, örnegin adresler. Ayrica hesaplama gerektirmeyen sayilar, örnegin telefon numaralari, bölüm numaralari veya posta kodlari. En çok 255 karakterNot Uzun metinler ve sayilar, örnegin notlar ve açiklamalar En çok 64.000 karakter.
Sayi Para hesaplamalari disinda (Para Birimi türü ) matematiksel hesaplamalar için kullanilan sayisal veriler. 1, 2, 4 veya 8 bayt. Yalnizca Yineleme Kimligi (GUID ) için 16 bayt.
Tarih/Saat Tarihler ve saatler. 8 bayt.
Para Birimi Para Birimi degerleri. Hesaplama sirasinda yuvarlamalari önlemek için Para Birimi türünü kullanin. Ondalik noktanin solunda 15 basamak, saginda 4 basamak kullanilabilir. 8 bayt.
Otomatik Numara Bir kayit eklendiginde otomatik olarak eklenen benzersiz sirali (1'den baslayarak ) veya rasgele numaralar. 4 bayt. Yalnizca Yineleme Kimligi (GUID ) için 16 bayt.
Evet/Hayir Yalnizca iki deger içeren alanlar, örnegin Evet/Hayir, Dogru/Yanlis, Açik/Kapali. 1 bit.
OLE Nesnesi OLE protokolü kullanilarak baska programlarda olusturulmus, bir Microsoft Access tablosuna baglanabilen veya katistirilabilen nesneler (örnegin Microsoft Word belgeleri, Microsoft Excel elektronik çizelgeleri, resimler, sesler veya diger ikili veriler ). En çok 1 gigabayt (disk alaniyla sinirli ).
Bag Baglarin saklandigi alan. Bag bir UNC yolu veya bir URL olabilir. En çok 64.000 karakter.
Arama Sihirbazi Baska bir tablodan veya açilan kutu kullanan bir degerler listesinden deger seçmenizi saglayan bir alan olusturur.

Sayfa: [1]