Gönderen Konu: ISO 9000 : 2000 Sistem elemanlari ve Proses yaklasimi  (Okunma sayısı 2570 defa)

Çevrimdışı roseshah

• Yeni Üye
  • *
  • Kimya Mühendisi
    • Profili Görüntüle
ISO 9000 : 2000 Sistem elemanlari ve Proses yaklasimi
« : 05 Ağustos 2008, 22:29:32 »
Sistem Elemanlari

iSO 9000 serisinin tanımladığı 20 öğe ISO 9000:2000 revizyonu ile 8 ana başlıkta toplanmış olup, işlem modelinin tanımı ile toplam kalite yönetimi tam olarak uygulanması hedeflenmektedir. ISO 9000:2000 revizyonundaki 8 ana başlık ve bunların alt başlıkları şu şekildedir:

1. Kapsam

2. Atıf yapılan standartlar

3. Terimler ve tarifler

4. Kalite yönetim sistemi

5. Yönetim sorumluluğu

6. Kaynak yönetimi

7. Ürün gerçekleştirme

8. Ölçme, analiz ve iyileştirme

Proses Yaklasimi

ISO 9000:2000 Kalite Yönetim Sistemi, müşteri şartlarını karşılamak amacı ile müşteri tatminini arttırmak için kalite yönetim sisteminin geliştirilmesi, uygulanması ve etkinliğinin iyileştirilmesinde proses yaklaşımını teşvik eder.

Kuruluş içinde prosesler sisteminin uygulanması, bu proseslerin tanımlanması, etkileşimleri ve proseslerin yönetilmesi ile birlikte “Proses yaklaşımı” olarak adlandırılır.

Proses yaklaşımının avantajı, proseslerin oluşturduğu hem bireysel sistem dahilinde prosesler arası bağlantı hem de bunların tümü ve etkileşimleri üzerinde sürekli bir kontrol sağlamasıdır.

Şekilde görülen proses tabanlı kalite yönetim sistemi modeli madde 4 ten madde 8 e kadar verilen proses bağlantılarını gösterir.

4. Kalite yönetim sistemi

5. Yönetim sorumluluğu

6. Kaynak yönetimi

7. Ürün gerçekleştirme

8. Ölçme, analiz ve iyileştirme

Bu gösterime ek olarak “planla-yap-kontrol et-önlem al” olarak bilinen (PYKÖ) metodolojisi bütün proseslere uygulanabilir.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2014, 15:17:29 Gönderen: admin »

Mühendis Forum

ISO 9000 : 2000 Sistem elemanlari ve Proses yaklasimi
« : 05 Ağustos 2008, 22:29:32 »